Liczne badania pokazały nam szczególny sposób, w jaki dzieci z ASD wchodzą w interakcje ze światem, dzięki czemu lepiej rozumiemy niektóre trudności związane z ich procesem uczenia się. To właśnie mierzenie z tymi trudnościami ma na celu wczesna interwencja.
„Oto niektóre z najczęstszych trudności w procesie uczenia się związane z ASD (według S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara):
Uwaga
Zamiast w naturalny sposób zwracać uwagę na ludzi, wyraz twarzy, gesty, głosy, dzieci z ASD wydają się bardziej zainteresowane przedmiotami i innego rodzaju informacjami pozaspołecznymi (światła, wzory itp.).
Motywacja społeczna
Zamiast częstego poszukiwania sposobności do interakcji z innymi osobami i odczuwania motywacji do dzielenia się doświadczeniami, dzieci z ASD mogą woleć spędzać czas samotnie lub bawić się w pobliżu innych, lecz nie z nimi.
Wykorzystanie gestów
Podczas prób komunikacji dzieci z ASD często nie posługują się gestami, aby dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami. Np. nie wskazują na rzeczy ani nie pokazują ich. Wydaje się również, że nie rozumieją gestów komunikacyjnych innych osób lub nie reagują na nie.
Naśladowanie i zamiana ról
Zamiast ochoczo naśladować dźwięki i działania innych osób, dzieci z ASD często nie wykorzystują okazji do naśladowania czy angażowania się w interakcyjną zabawę.
Zabawa zabawkami
Zamiast poznawać mnóstwo przedmiotów i wykorzystywać je w twórczy sposób, dzieci z autyzmem często bywają nadmiernie skoncentrowane na niewielkim zestawie przedmiotów i powtarzaniu w kółko tych samych działań. Bywa, że gdy taki rodzaj zabawy zostanie zakłócony przez inne osoby, stresują się. Wydaje się, że dzieci te przedkładają samotną zabawę zabawkami nad zabawę z dziećmi.
Gaworzenie
Zamiast wydawać mnóstwo odgłosów i zwracać uwagę na dźwięki wydawane przez inne osoby, dzieci z ASD bywają niezwykle spokojne. Mogą wydawać niewielką ilość dźwięków, które niekoniecznie muszą przypominać te związane z mową. Ponadto zwykle nie wykorzystują odgłosów w celu komunikowania się z innymi osobami.
Pobudzenie i wrażliwość zmysłowa
Dzieci z ASD, w przeciwieństwie do innych dzieci, mogą z łatwością ulegać przestymulowaniu lub niedostatecznie reagować na różne wrażenia. Mogą wykazywać nietypową wrażliwość na dotyk, dźwięk lub światło.
Skąd biorą się tak specyficzne trudności u dziecka autystycznego?
Jest to związane ze sposobem, w jaki autyzm wpływa na rozwój mózgu. Istnieją obszary mózgu wyspecjalizowane w pewnych aspektach uczenia się społecznego, takich jak kontakt wzrokowy i reakcje emocjonalne. Gdy obszary te funkcjonują właściwie, dziecko w naturalny sposób lgnie do doświadczeń społecznych i z łatwością uczy się języka interakcji społecznych. Badania pokazują, że te kluczowe obszary mózgu wyspecjalizowane w kwestiach językowych i interakcji społecznej funkcjonują niedostatecznie u małych dzieci z autyzmem. Wydaje się również, że pomiędzy niektórymi regionami ich mózgu istnieje mniej połączeń niż zwykle – tak jak pomiędzy obszarami sensorycznymi wyspecjalizowanymi w dźwiękach, wzroku i dotyku, a także obszarami myślowymi specjalizującymi się w rozumieniu i nadawaniu sensu dźwiękom, widokom i wrażeniom dotykowym. Sugeruje to, że dziecko z autyzmem doświadcza ludzi i przedmiotów w otoczeniu, lecz trudno mu nadać sens tym doświadczeniom, zwłaszcza związanym z uczeniem się społecznym i komunikacją” (Rogers, Dawson, Vismara, 2015).
źródło: S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara: „Metoda Wczesnego Startu Dla Dziecka z Autyzmem (ESDM)…”, WUJ, Kraków 2015
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Przykładowa ocena opisowa ucznia kl. III
- Charakterystyka zaburzeń spektrum autyzmu – symptomy, wskazówki, ocena
- Umowa / kontrakt z uczniem ze spektrum autyzmu
- Rejestr bieżący ucznia z autyzmem w szkole
- Monitorowanie postępów w szkole – autyzm
- Dziecko z autyzmem w grupie neurotypowych dzieci
- Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
- Nauczyciel wspomagający – nauczanie zdalne
- Scenariusz lekcji o autyzmie dla uczniów klas IV – VI, pdf
- Funkcjonowanie emocjonalno-społeczne dziecka z zespołem Aspergera w klasie
- LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem
- Autyzm i zespół Aspergera – wskazówki dla nauczyciela
- Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych – wskazówki do pracy z uczniem
- Świat oczami dzieci ze spektrum autyzmu – film
- Przykładowe oceny opisowe ucznia
- Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie
- Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera
- Spektrum autyzmu – myślenie logiczne, wskazówki
- Ocena opisowa
- Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe

