Reklamy
Reklamy

Liczne badania pokazały nam szczególny sposób, w jaki dzieci z ASD wchodzą w interakcje ze światem, dzięki czemu lepiej rozumiemy niektóre trudności związane z ich procesem uczenia się. To właśnie mierzenie z tymi trudnościami ma na celu wczesna interwencja.

„Oto niektóre z najczęstszych trudności w procesie uczenia się związane z ASD (według S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara):

Uwaga

Zamiast w naturalny sposób zwracać uwagę na ludzi, wyraz twarzy, gesty, głosy, dzieci z ASD wydają się bardziej zainteresowane przedmiotami i innego rodzaju informacjami pozaspołecznymi (światła, wzory itp.).

Motywacja społeczna

Zamiast częstego poszukiwania sposobności do interakcji z innymi osobami i odczuwania motywacji do dzielenia się doświadczeniami, dzieci z ASD mogą woleć spędzać czas samotnie lub bawić się w pobliżu innych, lecz nie z nimi.

Wykorzystanie gestów

Podczas prób komunikacji dzieci z ASD często nie posługują się gestami, aby dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami. Np. nie wskazują na rzeczy ani nie pokazują ich. Wydaje się również, że nie rozumieją gestów komunikacyjnych innych osób lub nie reagują na nie.

Naśladowanie i zamiana ról

Zamiast ochoczo naśladować dźwięki i działania innych osób, dzieci z ASD często nie wykorzystują okazji do naśladowania czy angażowania się w interakcyjną zabawę.

Zabawa zabawkami

Zamiast poznawać mnóstwo przedmiotów i wykorzystywać je w twórczy sposób, dzieci z autyzmem często bywają nadmiernie skoncentrowane na niewielkim zestawie przedmiotów i powtarzaniu w kółko tych samych działań. Bywa, że gdy taki rodzaj zabawy zostanie zakłócony przez inne osoby, stresują się. Wydaje się, że dzieci te przedkładają samotną zabawę zabawkami nad zabawę z dziećmi.

Gaworzenie

Zamiast wydawać mnóstwo odgłosów i zwracać uwagę na dźwięki wydawane przez inne osoby, dzieci z ASD bywają niezwykle spokojne. Mogą wydawać  niewielką ilość dźwięków, które niekoniecznie muszą przypominać te związane z mową. Ponadto zwykle nie wykorzystują odgłosów w celu komunikowania się z innymi osobami.

Pobudzenie i wrażliwość zmysłowa

Dzieci z ASD, w przeciwieństwie do innych dzieci, mogą z łatwością ulegać przestymulowaniu lub niedostatecznie reagować na różne wrażenia. Mogą wykazywać nietypową wrażliwość na dotyk, dźwięk lub światło.

Skąd biorą się tak specyficzne trudności u dziecka autystycznego?

Jest to związane ze sposobem, w jaki autyzm wpływa na rozwój mózgu. Istnieją obszary mózgu wyspecjalizowane w pewnych aspektach uczenia się społecznego, takich jak kontakt wzrokowy i reakcje emocjonalne. Gdy obszary te funkcjonują właściwie, dziecko w naturalny sposób lgnie do doświadczeń społecznych i z łatwością uczy się języka interakcji społecznych. Badania pokazują, że te kluczowe obszary mózgu wyspecjalizowane w kwestiach językowych i interakcji społecznej funkcjonują niedostatecznie u małych dzieci z autyzmem. Wydaje się również, że pomiędzy niektórymi regionami ich mózgu istnieje mniej połączeń niż zwykle – tak jak pomiędzy obszarami sensorycznymi wyspecjalizowanymi w dźwiękach, wzroku i dotyku, a także obszarami myślowymi specjalizującymi się w rozumieniu i nadawaniu sensu dźwiękom, widokom i wrażeniom dotykowym. Sugeruje to, że dziecko z autyzmem doświadcza ludzi i przedmiotów w otoczeniu, lecz trudno mu nadać sens tym doświadczeniom, zwłaszcza związanym z uczeniem się społecznym i komunikacją” (Rogers, Dawson, Vismara, 2015).

źródło: S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara: „Metoda Wczesnego Startu Dla Dziecka z Autyzmem (ESDM)…”, WUJ, Kraków 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: