Reklamy
Reklamy

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Robienie z siebie męczennika to jedna z ulubionych taktyk stosowanych przez dzieci. Stosując ją, dziecko może udowadniać, że jest źle traktowane, a jego życie jest niemożliwe do zniesienia.

Reklamy

„Przykłady: „Nikt mnie tu już nie lubi”, ja nigdy niczego nie dostaję” lub „Ty ją kochasz bardziej niż mnie”. Dziecko może też realizować tę taktykę w sposób niewerbalny, jak gdyby karząc się z własnej woli – nie jedząc obiadu, siedząc w szafie przez godzinę lub gapiąc się tępo w okno bez słowa. Jeszcze inny sposób wywierania nacisku na otoczenia to płacz, dąsy lub po prostu przybranie smutnego lub płaczliwego wyrazu twarzy.

Celem „męczeństwa” jest oczywiście wywołanie wyrzutów sumienia u rodzica – co więcej, jest ono zdumiewająco skuteczne. Z tą taktyką kontestacyjną dorośli nie potrafią sobie poradzić. Wiele mam i tatusiów wydaje się wyposażonych w „przycisk odczuwania winy” wielkości powiatu. Wystarczy, że dziecko go naciśnie – i już przejmuje kontrolę.

Dzieci bardzo szybko orientują się, jak wiele rodzice inwestują w dobrobyt swojego potomstwa. Wiedzą, że rodzice pragną ich bezpieczeństwa, szczęścia i zdrowia. Ale niestety dzieci jednocześnie zdają sobie sprawę z pewnego logicznego powiązania: udając, że dzieje mi się krzywda, mogę skutecznie wpłynąć na zachowania dorosłych.

Dwulatki na przykład potrafią wstrzymać oddech tak długo, aż zsinieją, jeśli nie dostaną, tego czego chcą. Wielu rodziców zastanawia się, jak dziecko może w ogóle wpaść na taki pomysł […] Pewne kreatywne dziecko, wysłane do swojego pokoju na odsiadkę kary – wydzierało się przez okno: „Nie mogę oddychać! Nie mogę oddychać!”. Na szczęście przyjęta przez dziecko taktyka, choć kreatywna, nie okazała się skuteczna […].

Reklamy

Męczeństwo to jedna z taktyk kontestacyjnych do których należy m. in.: złość, groźba, podlizywanie, nękanie itp. Są to formy manipulacji jak twierdzi dr Phelan. Dziecko stosując taką taktykę proponuje ci umowę: daj mi to, czego chcę, a przestanę cię nękać, złościć się, robić z siebie męczennika – i to natychmiast! „Czy wygląda to na propozycję nie do odrzucenia? Zastanów się dobrze!” (Phelan, 2014).

źródło:dr Thomas Phelan: „Wychowawcze czary – mary…”, Helion, Gliwice 2014

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: