Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez rodziców dzieci ze spektrum autyzmu należą problemy z jedzeniem.
Badania przeprowadzone niedawno przez Amerykańską Akademię Pediatryczną dowiodły, że u dzieci z ASD, problemy z odżywianiem pojawiają się często już w okresie niemowlęcym. Przykładowo istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczną spożywać pokarmy stałe później niż typowe maluchy. Dzieci z ASD, które nie ukończyły pierwszego roku życia, częściej można określić mianem „trudnych w karmieniu” i „bardzo wybrednych”. W nieco późniejszym wieku dzieci z ASD zwykle mają mniej urozmaiconą dietę. Mimo, że te akurat badania w kwestii odżywiania nie wykazały żadnych zasadniczych różnic między dziećmi z ASD a typowo rozwijającymi się maluchami, to jednak z innych badań wynika, że dzieci z ASD cierpią z powodu deficytu pewnych składników odżywczych, być może z powodu żywieniowej wybredności bądź stosowania specjalnych diet.

Możesz pomóc maluchowi urozmaicić dietę na wiele sposobów, a terapeuci powinni zapewnić wam profesjonalne wsparcie. Jeśli wasz lekarz będzie zaniepokojony sposobem odżywiania twojego dziecka, może skierować was do dietetyka. W klinikach uniwersyteckich bądź szpitalach klinicznych pracują specjaliści z dziedziny żywienia, którzy powiedzą ci, jak pomóc dziecku lepiej się odżywiać oraz zyskać pewność, że otrzymuje ono wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Istnieją różne powody, dla których dziecko może mieć kłopoty z jedzeniem, począwszy od trudności z przeżuwaniem i połykaniem, wrażliwością zmysłową na różne konsystencje, smaki czy zapachy, nietolerancją pokarmową lub alergiami, a skończywszy na niechęci do nowości.
Problemy żołądkowo – jelitowe
Kolejnym powszechnym problemem wielu dzieci z ASD jest dyskomfort żołądkowo – jelitowy. Rodzice często zgłaszają bóle brzucha, biegunki, wzdęcia i zaparcia swoich dzieci. Do najczęstszych należą biegunki i zaparcia, które mogą występować u dziecka naprzemiennie. Mimo, że problemy te są dość powszechne u wszystkich dzieci, istnieją dowody świadczące o tym, że występują one częściej u autystycznych dzieci. Tego typu problemy żołądkowo – jelitowe powodują ból oraz uczucie dyskomfortu i podobnie jak problemy ze snem mogą skutkować niemożnością pełnego korzystania z różnych terapii czy zajęć dodatkowych.
Ponieważ dzieci z ASD mają problemy z komunikowaniem się, ustalenie, czy dziecko odczuwa ból brzucha bądź innego typu dolegliwości, może nie być łatwym zadaniem. Bądź wyczulony na gwałtowne zmiany w zachowaniu twojego dziecka, wzmożony płacz czy pojękiwanie, samookaleczenia, trzymanie się za brzuszek bądź inne pozawerbalne sygnały o doświadczanym bólu, zabierz dziecko do pediatry, aby rozwiązać ewentualne wątpliwości.
Problemy żołądkowo- jelitowe można leczyć. W zależności od ich rodzaju czy nasilenia metody leczenia obejmują wprowadzenie specjalnej diety, suplementację oraz leczenie farmakologiczne. Obecnie nie istnieje żaden dowód świadczący o tym, że specjalne diety w tym wyłączające kazeinę i gluten – miałyby wpływać na poprawę zachowania dzieci z ASD; niemniej jednak zdaniem niektórych rodziców ich dzieci czerpią korzyści z tego typu diet, między innymi w postaci poprawy koncentracji czy zmniejszenia liczby problemów behawioralnych (Rogers, Dawson, Vismara, 2015).
źródło: S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara, Metoda Wczesnego Startu dla dziecka z autyzmem…, WUJ, Kraków 2015
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Rodzaje dokuczania dziecku ze spektrum autyzmu w szkole, wżyciu, w rodzinie
- Ustalone i sztywne zachowania rutynowe w spektrum autyzmu
- Język wyuczony i echolalia, autyzm
- Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Dziecko, które się gryzie
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden praca z uczniem
- Eliminowanie lub modyfikowanie nieakceptowalnych zainteresowań
- Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy
- Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa
- Rozwój dziecięcej teorii umysłu
- Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem i zapachem
- Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu
- Napady padaczkowe w ASD
- Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej
- Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie
- Trudności w procesie uczenia się typowe dla ASD – rewalidacja
- Dezorientacja
- Szkolne problemy i właściwe działania – rewalidacja
- Autyzm – zapobieganie przemocy – przemoc – rewalidacja
- Sawant – przebłysk geniuszu
- Myślenie obrazami jak Einstein – rewalidacja

