Takie pytanie postawiła sobie Isabelle Hénault w swojej książce pt. Zespół Aspergera a Seksualność Od dojrzewania poprzez dorosłość. Pytanie ważne, ponieważ odpowiedź wyjaśnia wiele niepotrzebnych wątpliwości dla osób, które stawiają sztywny podział między ZA a autyzmem – i o tyle istotne, że traktuje je pod kątem seksualności autystycznych osób, czemu poświęcona jest właśnie ta książka

Kwestia rozróżnienia między ZA a autyzmem wysokofunkcjonującym wzbudza wiele dyskusji. Niektórzy autorzy (np. Schopler, Mesibov i Kunce, 1998) popierają założenie, że obie te jednostki należą do kategorii całościowych zaburzeń rozwoju. Inni nie są przekonani o istotnej różnicy między tymi dwoma stanami (Schopler i in., 1998).

Attwood (2003) uważa, ze autyzm wysokofunkcjonujący i ZA należą do jednej kategorii zaburzeń, a pogląd ten znajduje potwierdzenie w używaniu przez niego tych samych programów interwencyjnych dla całego spektrum autyzmu. Lorna Wing (1981) podziela jego opinię zauważając, że poszczególne „klasyczne” przypadki autyzmu przekształcają się w ZA, szczególnie jeżeli interwencja nastąpi na wczesnym etapie.

Niezależnie od tej debaty osoby z autyzmem wysokofunkcjonującym tak samo jak osoby z ZA napotykają szczególne trudności w sferze seksualnej […].

Kryteria diagnostyki zespołu Aspergera

4 myśli w temacie “Zespół Aspergera czy autyzm wysokofunkcjonujący?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s