Autystyczne dzieci mają problemy z odbieraniem źle sprecyzowanych poleceń. Zwraca na to uwagę w swojej książce psycholog Claire Grand, która będąc absolwentką Universite Pierre Mendes-France współpracuje z francuskim Ministerstwem Edukacji Narodowej
Dla wszystkich dzieci w klasie polecenia wydają się proste i zrozumiałe jednak dla dziecka z autyzmem są często nieprecyzyjne: „Przykładowo jeśli nauczyciel każe być cicho, inni uczniowie wiedzą, że jeśli mają coś ważnego do powiedzenia, mają prawo to powiedzieć po podniesieniu ręki. Jeśli jakiś uczeń chce wymiotować, wie, że ma prawo prosić o pójście do toalety, nawet jeśli nauczyciel kazał siedzieć cicho.
Dziecko Asperger nie odważy się prosić o pójście do toalety. Ponieważ nauczyciel kazał siedzieć cicho, więc siedzi cicho. Brakuje mu doprecyzowania, które pozwoliło by mu wiedzieć, co dokładnie ma robić. Nie wie, jak długo ma siedzieć cicho ani kiedy, mimo wszystko, ma prawo się odezwać. Dla niego proste polecenie: „Siedźcie cicho!” nie jest wystarczające. Dokładne polecenie, jakie powinien otrzymać, brzmiałoby na przykład: „Siedźcie cicho do końca klasówki, ale oczywiście jeśli macie ważny powód do odezwania się, możecie podnieść rękę i pozwolę wam powiedzieć, o co chodzi. Ważnym powodem może być pilna potrzeba pójścia do toalety albo gdy źle się poczujecie czy nie zrozumieliście pytania przy klasówce. Jeśli chcecie dyskutować z sąsiadem albo podpowiedzieć mu odpowiedź, nie macie prawa mówić”.
Nauczyciele rzadko dają równie precyzyjne polecenia, dlatego dziecko autystyczne/ZA/ASD nie rozumie dobrze, co mu wolno, a czego nie wolno robić. To go niepokoi i czasami nie pozwala reagować. Daje mu to również wrażenie, że innych trudno zrozumieć.
W życiu codziennym mówimy często, „zapominając” sprecyzować niektóre informacje. Na przykład kiedy matka mówi że zmieniła dziecko, wszyscy wiedzą, że zmieniła pieluszkę swego dziecka. Nie zmieniła dziecka”… (C. Grand, 2012).
źródło: Claire Grand „Autyzm i Zespół Aspergera”, EMKA, Warszawa 2012

- Śpiew – motywowanie do komunikacji, ASD
- Pomaganie dziecku w przejęciu inicjatywy – spektrum autyzmu
- Gdy dziecko nie wysyła oczekiwanych sygnałów – autyzm, terapia
- Program zachęcający do komunikacji, autyzm
- Mówić dużo – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikacja – 30 pozycji krótkoterminowych celów z zakresu komunikacji dziecka z autyzmem…
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu
- Komunikacja niewerbalna – scenariusze zajęć
- Komunikacja niewerbalna – scenariusz zajęć
- Porozumiewanie się rysunkiem w spektrum autyzmu – diagnoza i historia Jose oczami Sacksa
- Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się
- Pierwsze słowa w autyzmie
- W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, różnorodność językowa – komunikacja niewerbalna – scenariusz
- Skuteczna komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikowanie się – scenariusz zajęć
- Głuchy telefon – komunikacja, przedstawianie się
- „Aspergeryjski” i nie jesteśmy mistrzami konwersacji – konwersacja – artykuł

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm