Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Autystyczne dzieci mają problemy z odbieraniem źle sprecyzowanych poleceń. Zwraca na to uwagę w swojej książce  psycholog Claire Grand, która będąc absolwentką Universite Pierre Mendes-France współpracuje z francuskim Ministerstwem Edukacji Narodowej

Dla wszystkich dzieci w klasie polecenia wydają się proste i zrozumiałe jednak dla dziecka z autyzmem są często nieprecyzyjne: „Przykładowo jeśli nauczyciel każe być cicho, inni uczniowie wiedzą, że jeśli mają coś ważnego do powiedzenia, mają prawo to powiedzieć po podniesieniu ręki. Jeśli jakiś uczeń chce wymiotować, wie, że ma prawo prosić o pójście do toalety, nawet jeśli nauczyciel kazał siedzieć cicho.

Dziecko Asperger nie odważy się prosić o pójście do toalety. Ponieważ nauczyciel kazał siedzieć cicho, więc siedzi cicho. Brakuje mu doprecyzowania, które pozwoliło by mu wiedzieć, co dokładnie ma robić. Nie wie, jak długo ma siedzieć cicho ani kiedy, mimo wszystko, ma prawo się odezwać. Dla niego proste polecenie: „Siedźcie cicho!” nie jest wystarczające. Dokładne polecenie, jakie powinien otrzymać, brzmiałoby na przykład: „Siedźcie cicho do końca klasówki, ale oczywiście jeśli macie ważny powód do odezwania się, możecie podnieść rękę i pozwolę wam powiedzieć, o co chodzi. Ważnym powodem może być pilna potrzeba pójścia do toalety albo gdy źle się poczujecie czy nie zrozumieliście pytania przy klasówce. Jeśli chcecie dyskutować z sąsiadem albo podpowiedzieć mu odpowiedź, nie macie prawa mówić”.

Nauczyciele rzadko dają równie precyzyjne polecenia, dlatego dziecko autystyczne/ZA/ASD nie rozumie dobrze, co mu wolno, a czego nie wolno robić. To go niepokoi i czasami nie pozwala reagować. Daje mu to również wrażenie, że innych trudno zrozumieć.

W życiu codziennym mówimy często, „zapominając” sprecyzować niektóre informacje. Na przykład kiedy matka mówi że zmieniła dziecko, wszyscy wiedzą, że zmieniła pieluszkę swego dziecka. Nie zmieniła dziecka”… (C. Grand, 2012).

źródło: Claire Grand „Autyzm i Zespół Aspergera”, EMKA, Warszawa 2012

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: