Reklamy
Reklamy

Kształtowanie świadomości schematu własnego ciała

U młodszych dzieci w wieku przedszkolnym rozwijanie wyobraźni przestrzennej zaczynamy od kształtowania świadomości własnego ciała. Służą do tego liczne ćwiczenia statyczne połączone z wymienianiem i pokazywaniem części ciała, ćwiczenia ruchowe łączące te czynności np. z tańcem, ruchem i śpiewem lub recytacją, a także rysowanie postaci ludzkich. Oto przykładowe ćwiczenia.

Ćwiczenie 1

Wiek: 3 lata

Cele:

  • Kształtowanie świadomości własnego ciała.

Młodsze dzieci można nauczyć łatwej piosenki połączonej ze wskazywaniem części ciała pt. Głowa, ramiona, kolana, palce…, która jest świetną okazją do kształtowania świadomości własnego ciała. Piosenkę tę można znaleźć w serwisie YouTube, w kilku nieznacznie różniących się wersjach.

„Głowa, ramiona, kolana, palce, kolana, palce, kolana palce, głowa, ramiona, kolana, palce,oczy, uszy, usta nos!

Piosenkę można śpiewać coraz szybciej, co jest również świetnym ćwiczeniem ruchowym.

Ćwiczenia 2

Wiek: 4 lata

Cele:

  • Kształtowanie świadomości własnego ciała.

Doskonałym ćwiczeniem rozwijającym świadomość własnego ciała dla dzieci ok. 4-letnich jest zabawa w lustro. Nauczyciel prosi dzieci, by dobrały się w pary. Jedno z dzieci jest osobą przeglądającą się w lustrze, a druga – lustrem. Pierwsza z tych osób stroi przed lustrem różne miny (np. smutne, wesołe, przerażone), wykonuje różne gesty, np. drapie się w ucho, podnosi dłoń do czoła, schyla głowę, potrząsa nią w obie strony itp. Dziecko, które jest lustrem, ma za zadanie imitować, odbijać obraz kolegi lub koleżanki. Po jednej rundzie, która może trwać np. 5 minut, konieczna jest zamiana ról.

Ćwiczenie 3

Wiek: 5 lat

Ze starszymi dziećmi w wieku przedszkolnym można się bawić w nazywanie palców u rąk. Nauczyciel pyta dzieci o „imiona” palców: kciuk, palec wskazujący, środkowy, serdeczny, mały. Wielokrotne powtarzanie utrwali nowe nazwy w pamięci, podobnie jak kolorowanka przedstawiająca schemat dłoni: nauczyciel prosi, aby dzieci pokolorowały np. kciuk na kolor żółty, palec wskazujący na kolor zielony itd. Podobne ćwiczenie można wykonać z częściami twarzy.

źródło: bc.ore.edu.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: