aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
http://www.gameslady.com

Woda działa niemal na wszystkie zmysły do tego relaksuje. To najprostsza naturalna forma rehabilitacji małych dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego

Wie o tym Barbara Sher, która jest mamą, babcią i terapeutką zajęciową, pracującą od ponad trzydziestu pięciu lat z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jej niepowtarzalny styl pracy w klasie polega na angażowaniu wszystkich dzieci w przyjemną zabawę edukacyjną. Interwencję terapeutyczną przeprowadza także w małych grupach, np. w Klubie Towarzyskim (Social Club) lub w terapii wodnej. Wymyślone przez nią proste gry i zabawy podobają się niemal wszystkim dzieciom (www.gameslady.com). Poniżej przedstawiam pomysł: „skoki do wody”.

Skoki do wody

„Skakanie na komendę wymaga przygotowania, oczekiwania i działania. A dzieci po prostu świetnie się bawią!

Cele

 • Reagowanie na sygnały werbalne
 • Wyczucie czasu
 • Opanowanie lęku
 • Planowanie motoryczne
 • Tolerowanie zmian
 • Stymulacja propoceptywna, przedsionkowa i słuchowa

Potrzebne przedmioty

 • Basen
 • Kapoki

Przygotowanie

Dziecko staje na brzegu basenu. Dorosły czeka na nie w wodzie naprzeciw niego. Jeżeli basen składa się z części o różnej głębokości, dziecko staje na krawędzi półki z płytką wodą.

Jak się bawić

Dorosły wyciąga ręce do dziecka i zachęca je do skoku, mówiąc: „Gotowy do skoku? Hop!”. Jeżeli dziecko się ociąga, dorosły powinien na początku chwycić je pod pachami, unieść nad wodę i delikatnie postawić na dnie basenu. Następnie dorosły podtrzymuje dziecko na wysokości tułowia i pomaga mu wybrać właściwy moment do skoku.

Na kolejnym poziomie zaawansowania dziecko samo odbija się od podłoża, a dorosły łapie je, kontrolując, jak głęboko zanurzy je w wodzie. W końcu dziecko potrafi zupełnie samodzielnie i bez problemu zanurza się w wodzie.

Odmiany

 1. Dwoje dzieci skacze razem. Mogą trzymać się za ręce.
 2. Przed skokiem wyliczajcie: „Raz, dwa, trzy, hop!”. Niech dzieci za każdym razem pokazują właściwą liczbę palców, zanim skoczą do wody.

Czego dziecko się uczy

 • Dzieci starają się pokonywać lęk przed zmianami, gwałtownie przechodząc z jednego środowiska (powietrze) do drugiego (woda).
 • Za pomocą sygnałów werbalnych uczą się wybierać właściwy moment do skoku. Aby opanować wyczucie czasu muszą mieć wewnętrzną świadomość własnego ciała, które na skutek planowania motorycznego pochyla się i odpycha od podłoża na hasło: „Hop!”.
 • Kiedy skaczą w ramiona dorosłego lub wpadają do wody, uczą się ufać innym dzięki świadomości, że za chwilę się wynurzą i nic złego się nie stanie.

Modyfikacje

 • Niektóre dzieci będą po prostu wchodzić do głębokiej wody, zamiast do niej wskakiwać. Pokaż im, jak ugiąć kolana i odbić się od podłoża.
 • Inne dzieci łatwo się rozpraszają lub tak bardzo się boją, że mogą uciec. W takim przypadku w zabawie powinno uczestniczyć dwoje dorosłych. Jeden z nich będzie stał za dzieckiem i uciskał mu ramiona, żeby je uspokoić. Dorosły w wodzie podniesie dziecko lub poprowadzi je do skoku, używając także sygnałów werbalnych.
 • Dzieciom nadwrażliwym na ruch trzeba będzie zapewnić w czasie zabawy dodatkowe radosne przeżycia, które jednocześnie wzmogą ich czujność.Podnieście je wysoko w górę, zanim wpadną do wody. Możliwe, że zechcą powtarzać zabawę wiele razy!” (Sher, 2014).

źródło: Barbara Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s