Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wodna przygoda. Aktywność rzeźbi mózg – zabawy sensoryczne

By mózg dobrze funkcjonował, potrzebuje ruchu, dlatego warto aktywnie spędzać czas zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Na pewno każdy z was widział kiedyś morze lub ocean – na żywo lub w telewizji. Może nawet płynęliście kiedyś statkiem, a na pewno każdy z was może to zrobić we własnym domu. Tak! Wystarczy uruchomić wyobraźnię, by przeżyć wspaniałą wodną przygodę.

Dlaczego warto urządzić sobie „Wodną przygodę”?

Ponieważ wy będziecie się dobrze bawić, a wasz mózg będzie się uczył: jak zachowywać równowagę, jak używać raz prawej raz lewej ręki, jak łączyć ruch z mową i innymi dźwiękami, jak rozpoznawać przedmioty tylko po dotyku, jak dokładnie wykonywać zadania, takie jak rysowanie, lepienie, wycinanie, malowanie, a zatem będzie to dla niego świetny trening. 

Jak zorganizować wodną przygodę we własnym domu? 

  1. Zaproście do zabawy rodzeństwo, rodziców, koleżanki i kolegów. Waszym statkiem może być deskorolka, którą będziecie się przemieszczać, siedząc na niej lub leżąc.
  2. Płynąc po morzu, którym będzie podłoga w waszym domu, możecie zbierać: rybki, żabki, muszelki które wcześniej przygotujecie z plasteliny lub papieru a następnie powrzucacie do wody (porozrzucacie po podłodze). Płynąc, zbierajcie pamiątki raz prawą, raz lewą ręką, nazywajcie je, ukrywajcie w woreczku skarbów.
  3. Gdy dotrzecie do lądu, poproście waszych towarzyszy zabawy, żeby zamknęli oczy i wybierając pamiątki z woreczka, rozpoznali po dotyku, co to takiego.
  4. Następnie wrzucajcie pamiątki z powrotem do morza, naśladując przy tym ich odgłosy. Wrzucając rybkę, krzyczcie „plum”, żabkę – „kum, kum”, a gdy będziecie wrzucać muszelkę, naśladujcie szum morza – „szszsz”.

Uwaga!

Jeśli macie w domu dużo miejsca, jednocześnie mogą płynąć dwa lub nawet trzy statki, a jeżeli mniej, niech załoga statku się zmienia na przykład co cztery minuty i na morzu niech będzie jeden statek, a reszta osób niech go obserwuje przez przygotowane wcześniej z papieru lub z tektury kolorowe lornetki.

dr Adriana Kloskowska

źródło: malecharaktery.pl

Reksio: Wodna przygoda

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy


Reklamy

Jedna odpowiedź do „Wodna przygoda. Aktywność rzeźbi mózg – zabawy sensoryczne”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: