Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Brainy Sensory Enhancement – Brain Power Program to metoda wszechstronnego wzmacniania zmysłów, poprawy funkcji poznawczych mózgu, wspomagania rozwoju inteligencji wielorakich i odkrywania wrodzonych talentów dziecka. Brainy SE ukazuje, że niemożliwe nie istnieje. Każde dziecko rodzi się z talentem, który poprzez odpowiednie metody i techniki może zostać odkryty, rozwijany i pielęgnowany.

Metoda Brainy to holistyczne podejście do zagadnienia wspomagania rozwoju Dziecka.

Twórcą i właścicielem licencji jest Brain Child Learning z siedzibą w Indiach. Zespołem badawczym Brainy w Europie kieruje Dr Cezary Wosiński

Metoda Brainy powstała na bazie najnowszych osiągnięć psychologii pozytywnej Martina Seligmana, teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, teorii inteligencji emocjonalnej, inteligencji społecznej Thorndike’a oraz neuroedukacji Richarda Bandlera.

Innowacyjny program zajęć, oparty o opatentowaną metodę Brainy,  to kurs  dzięki któremu Dziecko rozwija: umiejętność koncentracji, umiejętności szkolne, szybkie czytanie fotograficzne, fotograficzna pamięć i przypominanie, iloraz inteligencji emocjonalnej i społecznej, pewność siebie, poczucie wartości, panowanie nad emocjami i zarządzanie stresem.

Reklamy

Wiemy, że dziecko ma potężny umysł, a możliwości jego mózgu są nieograniczone. Matematyka jutra podnosi umysł dziecka do potęgi, wyposażając je w narzędzia, dzięki którym staje się ono inżynierem swojego życia.

 • Potęgujemy siłę  pamięci, uwagi, koncentracji i skupienia.
 • Dodajemy umiejętności szkolnych.
 • Mnożymy ilość połączeń neuronowych.
 • Uczymy szybkiego liczenia.
 • Odkrywamy tajniki i triki matematyki (źródło: brainypolska.com)

Brain Gym

Badania dowodzą, że osoby ćwiczące systematycznie zestawami ćwiczeń Brain Gym osiągają zdumiewające efekty rozwijające określone zdolności i umiejętności. Dzieje się tak, kiedy mózg jest w stanie równowagi, co ożywia naturalne mechanizmy, przywracające harmonię funkcjonowania.

Ćwiczenia są opracowane w taki sposób, by wspierać korygowanie deficytów takich jak: nadpobudliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia koordynacji ciała i umysłu oraz dysleksję.

Twórcą tej metody jest Paul Dennison. Jego zdaniem, wiele problemów intelektualnych i emocjonalnych w życiu człowieka wynika ze złego współdziałania półkul mózgowych i braku integracji między nimi.
By w pełni dostrzegać i prawidłowo odbierać otaczający nas świat, niezbędna jest spójność prawej i lewej półkuli mózgowej. Po wielu latach badań opracował zbiór najbardziej efektywnych ćwiczeń usprawniających proces nauki – nazwał je „Brain Gym”, czyli Gimnastyką Mózgu.

Ćwiczenia wywodzące się z metody Brain Gym stosowane na naszych zajęciach wspierają rozwój dziecka, ponieważ:

 • stymulują rozwój umiejętności szkolnych takich jak: uczenie się, czytanie, rozumienie i pisanie ze słuchu, pisanie twórcze lub likwiduje problemy w tym zakresie,
 • usprawniają zdolności matematyczne, proces przyswajania wiedzy i korzystania z zapamiętanych informacji,
 • rozwijają ruchowo,
 • poprawią postawę ciała i usprawnią jego funkcjonowanie,
 • stymulują pamięć krótko- i długotrwałą, koncentrację uwagi, spostrzeganie wzrokowe, umiejętność różnicowania i rozumienia symboli, umiejętność formułowania myśli oraz myślenie abstrakcyjne,
 • zwiększają motywację do nauki i dodaje energii do pracy i zabawy,
 • usprawniają zdolność widzenia przestrzennego, inteligencję wizualno-przestrzenną, umiejętność aktywnego słuchania i rozumienia tekstu mówionego,
 • redukują stres i uczą szybkiego rozluźniania się oraz cierpliwości,
 • wspierają utrzymanie równowagi psychicznej, pozytywnie wpływają na poczucie własnej wartości, lepszą organizację wewnętrzną i „komunikację ze sobą” i łatwość w porozumiewaniu się z innymi.
Reklamy

Brain Gym powstało w oparciu o założenie, że aby być twórczym, uczyć się i myśleć, dziecko potrzebuje być
w ruchu. Myślenie jest ściśle powiązane z ciałem, ponieważ ciało, poprzez wszystkie zmysły, dostarcza do mózgu bodźce z otoczenia.
Efektywność procesów uczenia się zależy w dużej mierze od ilości połączeń między lewą i prawą półkulą mózgu. Dzięki systematycznej pracy metodą Brain Gym zachodzą dość szybkie i długotrwałe zmiany, poprzez rzeczywiste budowanie powiązań nerwowych w obrębie mózgu i ciała.
W efekcie – uczenie przebiega szybciej, efektywniej i bezstresowo.

źródło: paaro.pl

Źródło:
http://malgorzataradomska.pl/metoda-brain-gym/
http://malgorzataradomska.pl/metoda-brain-gym/gimnastyka-mozgu-ruch-ktory-uczy-myslec/
https://domoweanioly.pl/brain-gym,s,22

Najlepsze ćwiczenia na sprawność mózgu u najmłodszych dzieci

Oczywiste jest, że edukacja u maluchów powinna przybierać formę zabawy i stanowić przyjemną aktywność, generującą radość – dzięki temu w dziecku obudzona zostanie wewnętrzna motywacja do poszukiwania wiedzy i rozwiązywania problemów, co z kolei pozytywnie wpłynie na edukację w szkole. Konieczne jest zatem rozbudzanie wewnętrznego pędu do wiedzy i rozwijanie dziecięcych zainteresowań oraz pasji. Chcąc wybrać najlepsze ćwiczenia mózgu dla dzieci, należy zatem sprecyzować aktywności, jakie dziecko najchętniej podejmuje – dzięki temu ćwiczenia rozwijające mózg u maluszków staną się świetną zabawą.
Oto kilka podstawowych i sprawdzonych sposobów na stymulację mózgu najmłodszych dzieci:

 1. Zabawy sensoryczne – ćwiczenia, które zaangażują wszystkie zmysły dziecka, pozwolą pobudzić mózg i dostarczyć mu niezbędnych bodźców do rozwoju. Im więcej zróżnicowanych dźwięków, faktur, zapachów i smaków będzie oddziaływać na rozwijający się umysł, tym efektywniejsza będzie stymulacja. Wśród ćwiczeń sensorycznych można wyróżnić zabawę produktami dostępnymi w każdym domu – makaronem, mąką, wodą o zróżnicowanej temperaturze, rozmaitymi materiałami oraz olejkami zapachowymi. Można prezentować dziecku różne dźwięki i zachęcać do ich rozpoznawania, nazywania lub – w przypadku młodszych dzieci – dopasowywania do ilustracji. Niezastąpione okazują się także spacery bosymi stopami po rozmaitych podłożach oraz zabawy manualne – plasteliną, masą solną, piaskiem lub ciastem. Takie zabawy sensoryczne to świetne ćwiczenia dla dzieci stymulujące mózg!
 2. Selekcjonowanie i sortowanie – zabawy, w których przebiegu zadaniem dziecka jest skategoryzowanie przedmiotów i ich pogrupowanie stanowią świetne wyzwanie oraz przyczyniają się do rozwoju intelektualnego malucha. Pomysły na ćwiczenia rozwijające mózg u dzieci nie muszą być bardzo wyszukane, nie wymagają także specjalnego zaopatrzenia – śmiało można wykorzystać produkty, dostępne w domu. Dla malucha dobrą zabawą będzie pomoc w porządkowaniu ubrań, podczas której jego zadaniem będzie posortowanie części garderoby – tworzenie zbiorów wymaga zaangażowania i koncentracji, a po zakończonej zabawie dziecko będzie miało poczucie dobrze wykonanego zadania. Kategoryzować można niemal wszystko – owoce i warzywa, kolorowe klocki, zabawki oraz kredki czy autka. Za każdym razem zabawa może zatem przybierać inną formę, dzięki czemu ćwiczenia rozwijające mózg u najmłodszych będą ciekawe i nigdy się nie znudzą!
 3. Czytanie bajek i rozmowa – u najmłodszych dzieci to właśnie te aktywności wpływają na rozwój mózgu, pomagają go stymulować i jednocześnie budują relację z rodzicami. Opowiadanie dziecku o bieżących wydarzeniach, o zjawiskach spotkanych na spacerze, czytanie książeczek i omawianie obrazków to pozornie błahe, jednak bardzo ważne czynności, decydujące o rozwoju mózgu (źródło: braingym.pl)

fot. Priyanka Singh

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: