Ćwiczenia i materiały usprawniające funkcje motoryczne i wzrokowo-słuchowe – zajęcia rewalidacyjne dla uczniów ze spektrum autyzmu
Cele:
- wzmacnianie funkcji motorycznych
- rozwijanie percepcji słuchowej (rytm, tempo)
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- wzmacnianie sprawności wzrokowo-słuchowej
Koordynacja wzrokowo-ruchowa w zakresie prawej i lewej ręki
Prowadzący demonstruje dzieciom prawą i lewą rękę. Prosi o podniesienie prawej, a następnie lewej ręki. Po upewnieniu się, że dzieci wiedzą, która jest prawa i lewa ręka, przystępuje do ćwiczenia.
Poleca dzieciom aby wstały z krzeseł i wydaje polecenie: Na jedno uderzenie w bębenek będziecie podnosić prawą rękę do góry, a na dwa uderzenia – lewą rękę. Dzieci ćwiczą początkowo w wolnym tempie, a następnie tempo przyspieszamy (przy czym zmieniamy rytm uderzeń pałeczką w bębenek).
Przykład 1. 0 ręka prawa, 00 ręka lewa, 0 ręka prawa, 00 ręka lewa.
Przykład 2. 0 ręka prawa, 00 ręka lewa, 00 ręka lewa, 00 ręka lewa.
Przykład 3. 0 ręka prawa. 00 ręka lewa, 00 ręka lewa, 0 ręka prawa.
W ćwiczeniu stosujemy różne kombinacje tempa i rytmu. Analogiczne ćwiczenia można prowadzić z wykonywaniem ruchów nóg w pozycji stojącej lub w marszu (podnoszenie nogi, chwytanie z kostkę, podskoki itp.).
Koordynacja słuchowo-ruchowa w zakresie obu rąk
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

















