Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Program ogólnorozwojowy dla dzieci PORUSZ UMYSŁ Doroty Friedel-Rudzińskiej

Przeznaczenie

„Program komputerowy PORUSZ UMYSŁ (http://www.aliensystem.com/edukacja/) narodził się z wiedzy, doświadczeń w pracy i obserwacji rozwoju dzieci. Jest to program komputerowy wspomagający rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży. Kierowany jest do wszystkich w celu podniesienia umiejętności szkolnych, zapobiegania deficytom, osiągania sukcesów, podnoszenia motywacji do zdobywania wiedzy w sposób szybki i trwały. Ćwiczenia i zadania są formą treningu, który zdobywa potencjał emocjonalny dziecka i rozwija go wszechstronnie.

Zastosowanie

Program powstał z myślą o zastosowaniu go jako pomocy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest szczególnie przydatny w przypadkach:

  • dzieci z dezintegracją sensoryczną – brak współdziałania wszystkich systemów zmysłowych powodujący trudności w szkole, deficyty, frustracje, brak równowagi emocjonalnej, brak motywacji do nauki;
  • dzieci nadpobudliwych psychoruchowo;
  • dzieci z problemami ruchowymi oraz zaburzoną koordynacją wzrokowo-ruchową.

Rodzaje ćwiczeń:

1. Ćwiczenia wzrokowo-słuchowe

  • kulki, znikające cegiełki, pulsujące spirale, dźwięki, taka sama sylaba, kłopotliwe kształty, umiem się poruszać, poruszam się w przestrzeni

2. Ćwiczenia logiczno-pamięciowe

  • tajemnicze szeregi, elementy, domino, deszcz dodawania, sylaby, rzeczy w pamięci, działania, szacowanie, figury w pamięci.

3. Ćwiczenia językowe

  • literowe zbitki, poprzestawiane sylaby, skojarzenia, szyfry części mowy, wykreślanki, poprzestawiane wyrazy, magiczne literki.

4. Ćwiczenia ruchowe

  • czworaczna, stojąca, piłka lewa ręka, ucho lewe, ucho prawe, uszy, nos, słoń lewa ręka.

Konstrukcja PORUSZ UMYSŁ pozwala na wspólną zabawę dzieci i rodziców. Zadania wpływają na: koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową, analizę i syntezę wzrokowo-ruchową, procesy pamięci, rozumienie słyszanego tekstu” (R. Naprawa, A. Tanajewska: „IPET dla III etapu nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim…”, Harmonia, Gdańsk 2016).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: