Reklamy
Reklamy

Podstawową konkurencją lekkiej atletyki jest bieg. Nauczyciele/instruktorzy powinni zwracać szczególną uwagę na sposób w jaki dzieci biegają. Wyrobienie prawidłowej techniki biegania przygotowuje do późniejszych gier i zabaw ruchowych.

Bieganie wyrabia szybkość, zręczność i wytrzymałość. O dobroczynnym działaniu biegania na organizm możemy rozpisywać się w nieskończoność. Jednak dla dzieci autystycznych, w tym dzieci i dorosłych z pokrewnymi/innymi zaburzeniami, bieganie może stać się szansą dołączenia do jakieś lokalnej grupy biegaczy lub po prostu do weekendowych joggingowców, którzy skrzykują się w parkach by czerpać radość ze wspólnego wysiłku. Wtedy w sprytny sposób można połączyć trening wysiłkowy z treningiem umiejętności społecznych.

Biegać możemy praktycznie wszędzie wystarczą dobre biegówki i świeże powietrze. Z tym drugim jest ostatnio gorzej. Wybierajcie czyste tlenowo strefy. Reszta nie jest już tak istotna.

Reklamy

W latach 50. „ćwiczenia biegu” stosowało się od najmłodszych lat w zabawach i grach szkolnych i kolonijnych. Od 11 roku życia stawiano nacisk na prawidłową technikę biegu, tak żeby przygotować młodzież do trudniejszych treningów lekkoatletycznych. Młodsze dzieci wykonywały ćwiczenia oparte na naturalnych ruchach człowieka obejmujących: marsze, biegi, rzuty i skoki. Tamtejsze źródła podają: „Ubranie. Do ćwiczeń używać ubrania lekkiego i wygodnego. Chłopcy ćwiczyć mogą w samych spodenkach, a dziewczęta w plażówkach. W celu wzmocnienia ścięgien i wiązadeł stóp, ćwiczyć jak najwięcej boso. W dni chłodne nakładać koszule z rękawami […] Do trenowania biegów wybierać tereny o miękkim podłożu, np. łąki, polanki pokryte mchem, leśne i polne ścieżki itp. Nawet z chwilą przejścia do ćwiczeń na wyznaczonym torze – bieżni nie rezygnować z biegów w terenie. Skoki ćwiczyć początkowo w terenie. np. przez rowy, krzewy, zwalone drzewa i pnie, doły. Później rozpocząć skoki na skoczni” (Wychowanie fizyczne na obozach i koloniach, Warszawa 1953). Jak widać run-marketing nie utuczył by się na takich zaleceniach. Cóż, to co najprostsze zwykle jest najlepsze. Uczmy nasze dzieci biegać. Wspomagajmy ich rozwój. Pamiętajmy o tlenie, uciekajmy od smogu.

Bieg

Powiedz dzieciom, że to początek treningu. Cel – to nauka prawidłowej techniki biegania. Bieganie jest podstawową konkurencją lekkiej atletyki.

Miejsce:

Z dostępem do czystego powietrza. Teren o miękkim podłożu dodatnio wpływa na wyrobienie sprężystości kroku. W szkole najczęściej skazani jesteśmy na boisko. Lepsze to, niż zamknięte pomieszczenie.

 • las, polne ścieżki, park, boisko szkolne…
 1. Stopy. Ustaw dzieci w szeregu lub w luźnym kole, tak żeby słyszały co masz im do powiedzenia. Wytłumacz na czym polega prawidłowy bieg. Kroki nie za długie ale sprężyste. Pokaż/zademonstruj jak biegać swobodnie, jak stawiać równolegle stopy. Pierwsza stopa dotyka ziemi zewnętrzna krawędź śródstopia. Odbicie do następnego kroku wykonuje się z palców Pokaż, na bosych stopach, z której części należy się wybijać. Niech dzieci staną na palcach – później na piętach (3x), później usiądą, pokażą śródstopie, jej zewnętrzną część. Tą częścią pracujemy przy bieganiu. Dobrze jest wcześniej, pokazać dzieciom film o tym, jak biegają zawodowi biegacze – niektóre dzieci „w spektrum” oraz te z dysleksją lepiej zrozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. Resztą zajmiecie się synchronizując ruchy w trakcie biegania. Wytłumacz, że mają biegać gęsiego wokół ustalonego terenu. Zacznijcie od marszobiegu. Obserwuj i poprawiaj.
 2. Ręce. Wytłumacz/zademonstruj. Podczas biegu ramiona trzymamy zgięte mniej więcej pod kątem prostym z łokciami lekko odchylonymi. Łokcie odpychamy w tył na przemian. Naturalna siła, jak twierdzą maratończycy, pcha je z powrotem w przód. W ten sposób „oszczędzamy wysiłek”. Palce rąk powinny być luźno zgięte.
 3. Pozycja ciała. Wytłumacz/zademonstruj/przećwicz z dziećmi. Sylwetka/pozycja ciała powinna być naturalnie wyprostowana. Tułów swobodnie prosty, górna część ( obręcz pasa barkowego) rozluźniona. Klatka piersiowa – lekko do przodu, głowa swobodnie uniesiona, broda lekko ściągnięta. Unikać zbędnych ruchów głowy czy tułowia. Przy bieganiu dzieci patrzą przed siebie.
 4. Oddychanie. Wytłumacz dzieciom, żeby oddychały swobodnie w trakcie biegu. Organizm sam wyreguluje oddech, jeśli nie będą go wstrzymywać.
 5. Rytm. Wytłumacz, że bieganie ma swój rytm. Kiedy słyszymy fajne bity/fajną muzykę nasze ciało zaczyna nabierać dobrego taktu. Lepiej się synchronizuje. Nogi z rękoma współgrają. Najlepiej włączyć smartfon i przećwiczyć ruchy nóg i rąk w takt dobrej muzy. Z czasem nasz organizm sam wyznaczy sobie rytm i wszystko zacznie działać harmonijnie.

Wytłumacz dzieciom, żeby nie przejmowały się błędami przy bieganiu, ponieważ prawidłowa technika biegania wyrobi się z czasem. Najważniejsze to biegać!

Omówienie procesu grupowego

 1. Powiedz, dzieciom, że to już koniec „treningu”.
 2. Zapytaj dzieci, co czuły kiedy wspólnie biegały. (zmęczenie, radość, smutek, złość?)
 3. Co najlepiej im wychodziło w „bieganiu”. Co było trudne?
 4. Zapytaj dzieci czy słyszały bicie swojego serca. Czym różni się bicie serca przy bieganiu od normalnego – bez wysiłku fizycznego. Wytłumacz „przyspieszone bicie serca” (zwłaszcza dzieciom autystycznym, że tak ma być, tak działa nasz organizm – to normalne, i nic złego się nie dzieje, przy odpoczynku – bicie serca wraca do naturalnego rytmu). Niektóre dzieci z ASD bały się przyspieszonego rytmu swojego serca, nie rozumiały co się z nim dzieje – do momentu wyjaśnienia.
 5. Zapytaj/wyjaśnij/porozmawiaj – jakie mamy dyscypliny sportu związane z biegami (maratończycy, biegi na czas, przez płotki, biegi przełajowe itd.).
 6. Zapytaj/wyjaśnij dlaczego ruch jest dobry dla zdrowia.

źródło: opracowanie własne

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: