Reklamy
Reklamy
Reklamy

Pełzanie jest najwolniejszym i najmniej wygodnym sposobem poruszania się, jednak taki właśnie sposób ruchu umożliwia wysiłek sensoryczny, który wzmacnia niemal wszystkie partie mięśni.

Cele

 • Pełzanie powodując pracę dużych grup mięśniowych, ramion, nóg, tułowia jest doskonałym ćwiczeniem kształtującym, a w szczególności dodatnio oddziałującym na korygowanie u dzieci nadmiernych krzywizn kręgosłupa.
 • Wzmacnia napięcie mięśniowe.
 • Rozwija koordynację.
 • Ćwiczy/wzmacnia obręcz barkową – potrzebną do utrzymywania właściwej postawy i napięcia mięśniowego rąk przy pisaniu.
 • Ćwiczy nogi i mięśnie brzucha.
 • Zajęcia grupowe wspomagają umiejętności społeczne oraz uczą właściwej reakcji na polecenia.
 • Ruchy naprzemienne wpływają korzystnie na pracę mózgu.

Forma

 • indywidualna
 • grupowa

Metody

 • pokaz
 • instrukcja słowna

Przebieg ćwiczeń

 1. Chodzenie na czworakach – Pokaż dzieciom, jak wygląda chodzenie na czworakach, zrób próbę, ustal odległość marszu i każ im przejść ustalone odległości 5 razy, np. do końca sali i z powrotem. Ustal wyraźnie początek i koniec zadania. Możesz dla ułatwienia nakleić taśmę wzdłuż której mają „czworakować” – to ułatwi pracę. (Możesz ułożyć ścieżkę z szarf lub skakanek). Niech dzieci próbują liczyć na głos przebyte odległości. Ćwiczenie mogą wykonywać parami (obok siebie) lub pojedynczo. Na starcie ustawiają się w rzędzie jedno za drugim.
 2. Pełzanie na kolanie i dłoniach – to pełzanie na jednym kolanie i dłoniach z podpieraniem się stopą wolnej nogi. Procedura jak w punkcie 1 – Pokaz, odległość, liczenie na głos. Pilnuj, żeby dzieci nie wpadały na siebie. Głośno chwal wszystkich po wykonaniu zadania.
 3. Pełzanie na kolanach i przedramionach – Oznacza to, że uczeń posuwa się na zmianę na prawym kolanie i lewym przedramieniu i odwrotnie. Procedura jak w pkt. 1 – w kolejnych punktach także.
 4. Pełzanie na brzuchu – Polega na posuwaniu się na brzuchu przez podkurczanie na zmianę nogi kolanem na zewnątrz z wysuwaniem przeciwnego ramienia w przód. (Pamiętajmy o czystej podłodze – bez ostrych przedmiotów itp.)
 5. Pełzanie na przedramionach i palcach stóp – Dzieci opierają ciężar ciała na przedramionach i palcach i w ten sposób poruszają się w przód. Zmniejsz odległość lub ilość powtórzeń. W zależności od możliwości fizycznych dzieci. Nagradzaj i motywuj pozytywnie – nawet gdy ćwiczenie nie wychodzi – chwal za entuzjazm.
 6. Pełzanie z kijem – a) Pełzanie na brzuchu z trzymaniem kija w jednej ręce i oparciem go na przedramieniu. b) Jak poprzednio, z trzymaniem kija w obu dłoniach i posuwaniem się na łokciach. Kij długości ok. 50-60 cm.
 7. Padanie w marszu lub w biegu – Wychylenie tułowia w przód, klęk na kolanie nogi wykrocznej z jednoczesnym oparciem dłonią o ziemię, a następnie oparcie się drugą ręką i położenie się na brzuchu.
 8. Powstań – a) Ułożenie dłoni na wysokości barków, podkurczenie kolana jednej nogi, podpór na rękach i powstanie. b) Zgięcie/podkurczenie nóg jak do przysiadu podpartego.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: