Reklamy
Pełzanie jest najwolniejszym i najmniej wygodnym sposobem poruszania się, jednak taki właśnie sposób ruchu umożliwia wysiłek sensoryczny, który wzmacnia niemal wszystkie partie mięśni.
Cele
- Pełzanie powodując pracę dużych grup mięśniowych, ramion, nóg, tułowia jest doskonałym ćwiczeniem kształtującym, a w szczególności dodatnio oddziałującym na korygowanie u dzieci nadmiernych krzywizn kręgosłupa.
- Wzmacnia napięcie mięśniowe.
- Rozwija koordynację.
- Ćwiczy/wzmacnia obręcz barkową – potrzebną do utrzymywania właściwej postawy i napięcia mięśniowego rąk przy pisaniu.
- Ćwiczy nogi i mięśnie brzucha.
- Zajęcia grupowe wspomagają umiejętności społeczne oraz uczą właściwej reakcji na polecenia.
- Ruchy naprzemienne wpływają korzystnie na pracę mózgu.
Forma
- indywidualna
- grupowa
Metody
- pokaz
- instrukcja słowna
Przebieg ćwiczeń
- Chodzenie na czworakach – Pokaż dzieciom, jak wygląda chodzenie na czworakach, zrób próbę, ustal odległość marszu i każ im przejść ustalone odległości 5 razy, np. do końca sali i z powrotem. Ustal wyraźnie początek i koniec zadania. Możesz dla ułatwienia nakleić taśmę wzdłuż której mają „czworakować” – to ułatwi pracę. (Możesz ułożyć ścieżkę z szarf lub skakanek). Niech dzieci próbują liczyć na głos przebyte odległości. Ćwiczenie mogą wykonywać parami (obok siebie) lub pojedynczo. Na starcie ustawiają się w rzędzie jedno za drugim.
- Pełzanie na kolanie i dłoniach – to pełzanie na jednym kolanie i dłoniach z podpieraniem się stopą wolnej nogi. Procedura jak w punkcie 1 – Pokaz, odległość, liczenie na głos. Pilnuj, żeby dzieci nie wpadały na siebie. Głośno chwal wszystkich po wykonaniu zadania.
- Pełzanie na kolanach i przedramionach – Oznacza to, że uczeń posuwa się na zmianę na prawym kolanie i lewym przedramieniu i odwrotnie. Procedura jak w pkt. 1 – w kolejnych punktach także.
- Pełzanie na brzuchu – Polega na posuwaniu się na brzuchu przez podkurczanie na zmianę nogi kolanem na zewnątrz z wysuwaniem przeciwnego ramienia w przód. (Pamiętajmy o czystej podłodze – bez ostrych przedmiotów itp.)
- Pełzanie na przedramionach i palcach stóp – Dzieci opierają ciężar ciała na przedramionach i palcach i w ten sposób poruszają się w przód. Zmniejsz odległość lub ilość powtórzeń. W zależności od możliwości fizycznych dzieci. Nagradzaj i motywuj pozytywnie – nawet gdy ćwiczenie nie wychodzi – chwal za entuzjazm.
- Pełzanie z kijem – a) Pełzanie na brzuchu z trzymaniem kija w jednej ręce i oparciem go na przedramieniu. b) Jak poprzednio, z trzymaniem kija w obu dłoniach i posuwaniem się na łokciach. Kij długości ok. 50-60 cm.
- Padanie w marszu lub w biegu – Wychylenie tułowia w przód, klęk na kolanie nogi wykrocznej z jednoczesnym oparciem dłonią o ziemię, a następnie oparcie się drugą ręką i położenie się na brzuchu.
- Powstań – a) Ułożenie dłoni na wysokości barków, podkurczenie kolana jednej nogi, podpór na rękach i powstanie. b) Zgięcie/podkurczenie nóg jak do przysiadu podpartego.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Prezent dla pieska – wyklejanie kropek z plasteliny
- Zajęcia motoryczne na Dzień Dziecka, spektrum autyzmu
- Koordynacja wzrokowo-ruchowa zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Pani Północ – poczucie kierunku i schematu ciała, autyzm
- Terapia ręki – program zajęć rewalidacyjnych
- Program nauki cięcia i wycinania – zajęcia krok po kroku – rewalidacja, autyzm
- Bieg za dzwonkiem – zapomniane zabawy – uwaga
- Proste szlaczki – połącz kropki – motoryka mała
- Nauka biegu
- Motoryka mała – ćwiczenia i zabawy wpływające na rozwój pisania
- Torba na przygody – motoryka, SI, planowanie, interakcja społeczna
- Ćwiczenia manualne – motoryka mała, autyzm i zaburzenia pokrewne, cz. 3
- Pełzanie – motoryka duża, autyzm – rewalidacja
- Ćwiczenia manualne – motoryka duża – autyzm i zaburzenia pokrewne cz.2
- Jadalny naszyjnik – motoryka mała
- Ćwiczenia manualne – motoryka duża – autyzm i zaburzenia pokrewne cz. 1
- Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą – spektrum autyzmu

Reklamy