Zabawa Przestrzeń osobista/skaczące piłki uczy dzieci samokontroli i szacunku dla przestrzeni osobistej.

Cele:

 • Pierwszoplanowe: Szacunek dla przestrzeni osobistej, samokontrola.
 • Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń, koncentrowanie uwagi, umiejętności z zakresu dużej motoryki.

Dzieci powinny już umieć stosować się do prostych instrukcji werbalnych oraz posiadać podstawowe umiejętności samokontroli i koncentracji uwagi.

Materiały:

 • piłki do gry, słupki (lub inne przeszkody) odtwarzacz CD.

Miejsce

 • Duża otwarta przestrzeń, w której dzieci mogą swobodnie się poruszać. Słupki należy ustawić tak, aby powstał tor przeszkód dla dzieci, które mają kozłować piłką między nimi.

Przebieg zabawy

W zabawie Przestrzeń osobista/skaczące piłki dzieci mają kozłować piłką w granicach swojej przestrzeni osobistej. Prowadzący powinien przed rozpoczęciem gry pokazać dzieciom, co to jest odpowiednia przestrzeń osobista. Po tym, jak dzieci dojdą do wprawy w kozłowaniu w kontrolowany sposób, prowadzący mówi im, żeby kozłowały swoje piłki przez tor przeszkód (tj. między słupkami). Dzieci mają liczyć, ile przeszkód udało im się przejść, kozłując piłką bez utraty nad nią kontroli lub bez wkroczenia w czyjąś przestrzeń publiczną.

Kiedy dzieci dojdą do wprawy w poruszaniu się po torze przeszkód, można zmienić wyznaczona trasę lub zmniejszyć przestrzenie między przeszkodami jako dodatkowe wyzwanie. Dzieci mogą także pracować w grupach i sumować punkty, które otrzymują za ominięcie przeszkód bez pozwolenia piłce na wtargnięcie w przestrzeń osobistą innego gracza.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę pod tytułem Przestrzeń osobista/skaczące piłki, w której nauczą się szanowania przestrzeni osobistej oraz samokontroli. Przed rozpoczęciem zabawy prowadzący powinien zademonstrować dzieciom na swoim przykładzie, co to jest odpowiednia przestrzeń osobista.
 2. Rozdać dzieciom piłki i powiedzieć im, żeby stanęły w odległości 1-1,5 metra od siebie. Powiedz dzieciom, żeby zaczęły kozłowanie piłkami w granicach swojej przestrzeni osobistej.
 3. Po tym, jak dzieci dojdą do wprawy w kozłowaniu w swojej przestrzeni osobistej, powiedz im, żeby przeszły, kozłując piłkami, przez tor przeszkód ułożony z słupków, bez utraty kontroli nad swoimi piłkami lub bez pozwolenia im na wtargnięcie w czyjąś przestrzeń osobistą. Prowadzący może także puszczać muzykę podczas gry w różnym tempie, aby zmienić tempo, w którym dzieci kozłują piłkami, idąc przez tor przeszkód.
 4. Dzieci mają sprawdzać, na ile udało im się utrzymać samokontrolę i szacunek dla przestrzeni osobistej innych, liczą, ile przeszkód udało im się obejść kozłując piłką. Dzieci mogą także działać w drużynach i sumować punkty, które otrzymują za ominięcie przeszkody, bez wtargnięcia piłki w przestrzeń osobistą innego gracza
 5. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na swoich krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontu sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały robić, aby zagrać w grę. Podkreśl, że to samokontrola pozwoliła im uszanować granice przestrzeni osobistej innych osób. Podkreśl także, że wzięcie głębokiego oddechu, zwolnienie i świadomość własnych działań może pomóc dziecku uszanować przestrzeń osobistą innej osoby.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy kozłwały piłkę w granicach swojej przestrzeni osobistej.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy kozłowały piłkę przez tor przeszkód. Jak się czuły, jiedy tempo muzyki stawało się wolniejsze? Jak się czuły, kiedy przyspieszało? (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych…, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s