Reklamy
Reklamy

Książki popularnonaukowe Zespół Aspergera a seksualność

Książka  Isabelle Hénault pt. Zespół Aspergera a seksualność Od dojrzewania poprzez dorosłość to kolejna pozycja, których zawsze brakuje na polskim rynku wydawniczym. Skierowana nie tylko dla rodziców osób z ASD ale również dla samych osób z autyzmem

Rzetelnie podchodzi do zagadnienia okresu dojrzewania w autyzmie, seksualności, pożądaniu,tożsamości płciowej, przyjaźni, intymności, emocjonalności, rozwoju i potrzebach seksualnych.

Hénault wiele czasu poświęca różnorodności seksualnej w tym orientacji seksualnej oraz rozwojowi zachowań seksualnych. Szczegółowo opisuje masturbację dołączając bez ogródek „Instrukcję masturbacji dla mężczyzn” s. 39 oraz dla kobiet s. 40. Definiuje proste pojęcia typu „niewłaściwe zachowania seksualne” wskazując na kryteria, pochodzenie i ich przyczyny. Przedstawia profesjonalne strategie postępowania w celu zahamowania niestosownych rytuałów. Skutecznie odróżnia zachowania perwersyjne od typowych zachowań seksualnych.Wypełnia lukę dotyczącą zagadnień psychologiczno – fizjologicznych związanych z dojrzewaniem płciowym w zderzeniu z trudnościami w komunikowaniu się oraz brakiem umiejętności społecznych.

Książka porusza „codzienność osoby z ZA”. Np. na stronie 7. znajduje się SPIS RYCIN, RAMEK I TABEL a w nim m. in. :

  • Arkusz monitorowania siebie
  • Profil seksualny dorosłych z zespołem Aspergera
  • Możliwe przyczyny niewłaściwych zachowań osoby z zespołem Aspergera
  • Skutki uboczne leków na relacje seksualne i społeczne
  • Lista kontrolna codziennej higieny
  • Rozmiary staników i odzieży damskiej…”

Zespół Aspergera a seksualność przerywa zmowę milczenia a fakt, że napisana jest przez psycholożkę, badaczkę autorkę programu relacji i edukacji seksualnej, prowadzącej nadal poradnictwo dla par z ZA, współpracowniczkę T. Attwood’a, stanowi kontrapunkt dla poradników o autyzmie pisanych głównie przez osoby nie mające z ASD nic wspólnego.

Książka poruszając trudne zagadnienie seksualności zakreśla niemal wszystkie płaszczyzny zaburzeń zespołu Aspergera w tym sztandarowy problem nadwrażliwości i podwrażliwości. Rola fantazji, pożądania, ról seksualnych oraz ogólnej satysfakcji również nie stanowią dla Pani Hénault tabu.

Przedmowę napisał równie znany co ceniony praktyk, klinicysta Tony Attwood, który stwierdza: „Brakowało osoby, która korzystając z kwalifikacji i doświadczenia klinicznego w obu tych dziedzinach, połączyłaby zespół Aspergera z seksualnością i napisałaby nowatorską książkę na temat edukacji seksualnej i programów interwencyjnych. Ten stan rzeczy zmieniła Isabelle Hénault”

W rozdziale szóstym znajduje się „Program edukacji socjoseksualnej” który składa się z 12. warsztatów.Wraz z arkuszami i kwestionariuszami znaleźć możemy  punkty typu: Cykl reakcji seksualnej, fazy reakcji seksualnej, lista męskich i żeńskich narządów moczowo – płciowych (wraz z rysunkami), reakcje seksualne i inne zachowania seksualne, stosunek płciowy, obawy, pięć zmysłów, myślenie o emocjach jak również choroby przenoszone drogą płciową, antykoncepcja oraz używanie prezerwatywy krok po kroku i wiele innych szczegółowych instrukcji. W warsztatach uczestniczą  grupy mieszane płciowo „chłopcy zawsze są ciekawi tego, co myślą dziewczyny i vice versa. Każde warsztaty opracowano tak aby trwały 90 minut… ”

„Zastosowany w 4 grupach program okazał się niezmiernie pomocny pod względem interwencji i edukacji seksualnej dla wysokofunkcjonujacych uczestników z autyzmem i ZA. Współpraca, szacunek i zainteresowania okazywane przez uczestników wykazywały, że są oni zmotywowani do udziału w programie. Sam temat seksualności wywołał dużą ciekawość […] Program interwencji skutecznie odpowiedział na ich szczególne potrzeby… „(Hénault s. 116-117, 2016).

Książka zawiera 223 strony zapisanej prostym językiem, czytaj bez zbędnych ubarwień i innych sztucznych wypełniaczy. To dobry przewodnik o dorastaniu w zespole Aspergera wśród neurotypowych. Każda strona to kopalnia praktycznej wiedzy o problemach seksualnych osób i par nie tylko tych dotkniętych autyzmem.

źródło: Isabelle Hénault: Zespół Aspergera a seksualność Od dojrzewania poprzez dorosłość”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: