Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka z ASD?
Ogólne kryteria wyboru są prawie identyczne dla wszystkich dzieci. Jednak my uprościmy to zagadnienie do paru istotnych punktów, na które warto zwrócić uwagę. Oczywiście mogłabym rozwodzić się na temat zdrowia, prostego kręgosłupa, przyjaznych dla środowiska materiałów z których powinien taki plecak czy tornister być wykonany itd. Ale to strata czasu ponieważ diabeł tkwi w paru istotnych szczegółach.
Jaki dziecko lubi kolor?
- Kolor jest ważny. Tak samo wzór, bo jeśli będą na nim kaczuszki chłopiec może być zawiedziony. Zatem plecak tylko w preferowanym przez dziecko kolorze i wzorze lub innym dopuszczalnym, które samo wybierze. Pokazać na zdjęciu. Pozwolić wybrać z dwóch, czy z trzech modeli.
- Plecak powinien mieć co najmniej dwie komory, nie więcej.
Inaczej dziecko niczego w nim nie zdąży znaleźć. W IV klasie zaryzykowałam plecak turystyczny, workowaty z jedną tylko komorą. Miał „oddychający”stelaż i był pakowny rewelacyjny, rozkładał równomiernie ciężar, był idealny na wyprawy turystyczne – ale nie do szkoły. Komora choć pojemna była zbyt głęboka i dziecku nie udało się odnaleźć potrzebnych przyborów. Wracał sfrustrowany. Nie widział patrząc z góry zawartości. W innym plecaku, który posiadał trzy komory zupełnie się pogubił. Za dużo szukania… Szybko wymieniliśmy na dwukomorowy płytszy.
- Unikać klamerek, nap, zapinek. Jeśli dziecko ma kłopoty z motoryką małą będzie się niepotrzebnie stresować. A świadomość bycia w kółko ostatnim przy rozpakowywaniu odbierze mu chęci do nauki, więc tornistry odpadły w przedbiegach. Nie pozbędziemy się jednak klamerek spinających szelki w pasie. Te występują prawie zawsze, chociaż mało które dziecko je używa. Najważniejsze, żeby taka klamra nie zamykała głównego „włazu”.
- Solidne zamki to podstawa. Szerokie, niezacinające się zamki znalazłam w większych modelach The North Face. W mniejszych mają nawet plastikową końcówkę.
- Plecak powinien być lekki, normy europejskie wykazują na maksymalną wagę 1200 g dla klas I – III oraz do 1400 g dla starszych dzieci.

Eksperci mówią aby dobierać plecak do wzrostu dziecka. Zwykle mniejszy dla pierwszoklasisty wystarczy na okres całej pierwszej i drugiej klasy. W trzeciej z reguły już wymieniamy na większy proporcjonalnie do ilości książek. Dla I – II klasy wybierałam 16 – 20 litrowe a od III klasy niemniej niż 29 litrowe. Jeśli dobrze wybierzemy z powodzeniem będzie służył jeszcze przez całe gimnazjum.
- Szelki powinny być szerokie, co najmniej 4 cm, miękkie.
- Usztywniany tył plecaka pomoże równomiernie rozłożyć ciężar. Jeśli wykonany jest z siatki dzięki której plecy się nie pocą – to świetnie.
- Kieszenie na napoje koniecznie na zewnątrz (!). Te wewnętrzne zwykle nam się nie sprawdzały, a napoje często zalewały zawartość plecaka.
- Jeszcze design. Dobrą firmę stać na dobry design. Ale to już kwestia gustu.
To nasz patent
Z dwoma powiedzmy delikatnie wymagającymi chłopcami „przetestowaliśmy” mnóstwo egzemplarzy. Stanęliśmy na North Face.
Dobrą opcją mogą być plecaki z 4F, młodszy syn dostał rok temu Celebes 30 Litres 4F (od 65 zł) – i wszystko niby jest ok ale plecy są słabo utwardzone i zamki pozostawiają wiele do życzenia ale jakoś dają radę. Nie ma co się czepiać zważywszy na niską cenę. Poza tym prezentuje się całkiem nieźle.
W I i II klasie sprawdził się: The North Face Hapy Camper Backpack (od 100 do 140 zł) Chociaż niewielki okazał się wystarczający. Zmieściły się wszystkie podręczniki. Jedna komora. Wewnątrz kieszeń na śniadanie. Kieszenie na napoje z siatki, umieszczone na zewnątrz. Prosty w obsłudze i wytrzymałe zamki.
A od III klasy podstawowej do gimnazjum z tej samej firmy dobrze nam się sprawdził model JESTER – zauważyłam inne typy, inne kolory, ciekawszy design – są świetne ale droższe – starsze modele znajdziecie pewnie taniej. Mój gimnazjalista ma go już 5 lat (wygląd wciąż na topie -w ulubionym czerwonym kolorze), sprawdza się również na wycieczkach – niezniszczony. Po praniu wygląda jak nowy. Cena w granicach 300 zł. W rzeczywistości wyglądają lepiej niż na zdjęciach.
Podobne (gdzie szukać):
Plecaki szkolne The North Face
Alph Black/rio teal – pytać o rozmiar – „one size” niewiele wyjaśnia
i tu jest sporo
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

