Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Połączenie muzyki z ruchem intensyfikuje zaangażowanie w ruch, pozwala dziecku przewidzieć kolejne ruchy i zwiększa wewnętrzne poczucie rytmu i czasu, które z kolei jest związane z integracją zmysłów równowagi i słuchu.

Tara Delaney, terapeutka dzieci za zaburzeniami ze spektrum autyzmu wprowadza tę aktywność w małych grupach dzieci: „Po kilku zatrzymaniach i wznowieniach muzyki zawsze jak zahipnotyzowana patrzę, ile mają radości z własnych ciał i nieświadomie również z siebie nawzajem. Najtrudniejszą częścią tej zabawy jest jej przerwanie!”

Miejsce

 • wewnątrz/sala

Rekwizyty

 • Duże poduszki lub poduchy z sofy.
 • Sprzęt do odtwarzania muzyki.

Sposób zabawy

 • Zasady takie jak w grze gorące krzesła, tylko że nie usuwamy poduszek. Można się bawić z jednym bądź z grupą dzieci.
 • Ułóż poduszki w kółku (odległość między nimi powinna wynosić co najmniej pół metra).
 • Włącz muzykę i każ dzieciom maszerować lub tańczyć wokół poduszek.
 • Gdy wyłączysz muzykę, każde z dzieci musi usiąść na poduszce (upewniwszy się wcześniej, że nie jest zajęta przez kogoś innego). Musi uważać na chwilę, gdy muzyka zostaje wyłączona.
 • Jeśli w zabawie biorą udział starsze dzieci, jedno z nich może włączać i wyłączać muzykę.

Cel

 • Odpowiedź ruchowa na bodziec słuchowy – skakanie po poduszkach na sygnał dźwiękowy wymaga reakcji ruchowej.
 • Bodziec proprioceptywny – opadanie na poduszki zapewnia ogromny nacisk na całe ciało. Dzieci potrafią stopniować ów nacisk w zależności od tego, z jaką siła siadają na poduszce po ustaniu muzyki.
 • Socjalizacja – grę łatwo prowadzić w parach, ponieważ nie ma ścisłych zasad ani nie wymaga intensywnej komunikacji. Gdy dziecko skacze po poduszkach razem z innymi dziećmi, uczy się być świadomym obecności pozostałych uczestników, tak żeby nie siąść na tę sama poduszkę. Poza tym czerpie korzyści z bycia zaangażowanym w te aktywność wspólnie z innymi dziećmi bez stresu wywołanego współzawodnictwem (Delaney, 2016).

źródło: T. Delaney: „101 ĆWICZEŃ GIER I ZABAW DLA DZIECI Z AUTYZMEM…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: