Reklamy
Reklamy
Reklamy

Liny nadają się doskonale do rozwijania umiejętności z zakresu motoryki dużej. Przeskakiwanie przez linę w pojedynkę lub gra w Duble Dutch (czyli skakanie przez dwie długie skakanki jednocześnie) z innymi dziećmi na placu zabaw może być świetną zabawą, a jednocześnie genialnym ćwiczenie rozwijającym motorykę dużą ~ Barbara Sher

#autyzmipokrewne#motorykaduża#ruch#ćwiczeniasi#sensoryka

„Jeżeli dziecko niechętnie podskakuje lub skacze w dal, spróbuj do zabawy wprowadzić głos komentatora – udawaj, że dziecko jest zawodnikiem olimpijskim, który wykonuje niesamowite wyczyny: „A teraz Melania wykona zdumiewający skok, biegnąc i przeskakując przez linę! Trzy, dwa, jeden – oto ona. I mamy zwycięski skok! Tłumy szaleją!”.

Najpierw podskakujesz

Na początku zabawy lina musi być umieszczona nisko, może nawet leżeć bezpośrednio na ziemi. Poleć dziecku stanąć twarzą do liny i ją przeskoczyć, lądując na obu nogach. Potem, po udanym skoku, odrobinę podnieś linę. Pamiętaj, żeby zabawa nie była dla dziecka za trudna, bo musi czuć pewność, że uda mu się skoczyć. W miarę postępów w grze możesz odrobinę podwyższyć linę, żeby zwiększyć wyzwanie.

Przeskakiwanie nad liną do przodu to jedna wersja zabawy. Kiedy lina jest już na maksymalnej wysokości, którą dziecko bezpiecznie przeskoczy, zmień zasady gry i dodaj skakanie w różnych  pozycjach i kierunkach: „Czy potrafisz przeskoczyć linę, stojąc do niej bokiem? Czy potrafisz przeskoczyć linę tyłem? A co powiesz na przeskakiwanie liny na jednej nodze?”

Potem skaczesz daleko

W tej odmianie zabawy z liną gracz stoi w pewnej odległości od liny, na przykład 1,5 metra, po czym biegnie i przeskakuje linę jedną zamiast dwóch stóp lądujących na podłodze lub na ziemi jednocześnie najpierw ląduje jedna, a potem dopiero druga noga. Możesz położyć małą matę na podłodze w wybranej odległości od liny, żeby dziecko wiedziało, w którym miejscu ma zacząć biec.

Jeżeli do tej zabawy dodasz werble, ekscytacja będzie jeszcze większa. Możesz sam wydawać dźwięki – cichy podczas biegu i inny, głośniejszy przy skoku: „Da-da-da-da-da bum!”. Pamiętaj otrzymaniu liny luźno, żeby dziecko się o nią nie potknęło. Jeśli trzymasz luźno, lina jedynie opadnie na podłogę, kiedy dziecko w nią uderzy. Możesz też użyć liny wykonanej z bibuły albo serpentyny, która po zahaczeniu po prostu się zerwie jak szarfa na mecie wyścigu.

Rozpoznawanie, ile energii wymaga przeskoczenie dużo wyżej zawieszonej liny, buduje w dziecku świadomość zmysłu proprioceptywnego. Wyczuwanie różnicy pomiędzy przeskakiwaniem liny z pozycji stojącej a przeskakiwaniem jej z biegu stymuluje świadome poruszanie ciałem w różnych kierunkach. Aby wzmocnić świadomość ciała i umiejętności motoryczne, stosuj obie powyższe metody.

Jeżeli nie masz liny, możesz wykorzystać szaliki, wstążki, a nawet związane ze sobą skarpetki. Jeżeli nie ma dwóch osób do trzymania obu końców liny, wystarczy, że przywiążesz jeden koniec do nogi stołu lub innego stabilnego przedmiotu.

Na koniec kucasz i czołgasz się

Jeżeli masz ochotę na jeszcze inny wariant zabawy, rozpocznij ją, trzymając linę na takiej wysokości, aby dziecko musiało pochylić głowę przy przechodzeniu pod przeszkodą. W każdej rundzie trzymaj linę coraz niżej aż do momentu, kiedy dziecko będzie musiało czołgać się na brzuchu.

Poproś dziecko, żeby podczas przechodzenia nie dotykało liny żadną częścią ciała. Lubię udawać, że lina jest tak gorąca, że aż parzy. Dotknij linę, syknij i natychmiast odsuń rękę, tak jakby lina była zbyt gorąca, aby ją dotknąć. Powiedz dziecku, żeby „dla własnego bezpieczeństwa” nie otarło się o linę żadną częścią ciała. Nawet kiedy dziecko jest w trakcie przechodzenia pod liną, mów: „Uważaj!”. „Gorąca” lina przypomina dziecku, by trzymało się blisko ziemi.

Obniżaj linę w taki sposób, aby dziecko musiało odpowiednio ułożyć ciało, żeby przejść poniżej bez jej dotykania. W takiej sytuacji dziecko uświadamia sobie ruch własnego ciała i poznaje przestrzeń, jaką to ciało zajmuje.

Zwykły kawałek liny potrafi świetnie przysłużyć się do rozwijania umiejętności z zakresu motoryki dużej” (Sher, 2018).

źródło: B. Sher: „Codzienne gry i zabawy dla dzieci z zaburzeniami…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: