Dla nas pływanie od zawsze było czymś naturalnym i przyjemnym. Moi synowie bez względu na zaburzenia szybko nauczyli się pływać. Od najmłodszych lat byli „oswajani” z wodą. Teraz są świetnymi pływakami. Wydaje mi się, że to dobry relaks dla autystycznych dzieci – właściwie dla wszystkich ludzi…

„Wiele dzieci autystycznych lubi chodzić na basen, a nawet uczestniczy tam w zajęciach z rówieśnikami. Podobnie jak inne maluchy, dzieci autystyczne najlepiej przyzwyczaić do basenu w jak najmłodszym wieku, ale w ich przypadku należy to robić powoli i bardzo delikatnie. Wielu rodziców zbyt szybko się poddaje i rezygnuje z nauki pływania, bo wydaje im się, że dziecko nie lubi wody lub źle znosi pobyt na basenie. To prawda, że przeciętny basen atakuje jego zmysły intensywnymi zapachami, hałasem i ogólnym zamieszaniem. Mimo wszystko warto się zatroszczyć o nauczenie dziecka autystycznego pływania, ponieważ często sprawia mu to ogromną przyjemność. Takie maluchy mogą się wręcz szybciej nauczyć utrzymywać na wodzie, bo nie rzadko boją się mniej niż ich rówieśnicy.

Sprawdź przede wszystkim, kiedy jest na basenie najspokojniej i zacznij od krótkich dziesięciominutowych wizyt, w czasie których możecie postać chwilę w holu, posiedzieć w kawiarni lub, jeśli to możliwe, obejrzeć pływalnię przez szybę. W domu pokaż dziecku książeczkę o basenie i pływaniu. Poćwiczcie zakładanie i noszenie nadmuchiwanych pływaczków na ramiona. Kiedy stwierdzisz, że dziecko jest już gotowe na prawdziwe spotkanie z basenem, jeszcze w domu załóż pod ubranie swój kostium kąpielowy, żeby skrócić czas przygotowań w przebieralni. Pierwszy raz nie powinniście być w wodzie dłużej niż 10 minut – wyjdźcie, zanim dziecko zacznie się niecierpliwić. Postaraj się, żeby cała wyprawa miło się zakończyła. Uprzedź malucha, że będziecie za chwilę wychodzić. W wodzie trzymaj dziecko i nie zmuszaj go, żeby puściło twoją rękę, zanim się nie poczuje bezpiecznie.

Stopniowo wprowadzaj następujące zabawy:

  • Dziecko trzyma cię za ręce i podskakuje w wodzie, podczas gdy ty idziesz powoli do tyłu. Pamiętaj, żeby była to zabawa, a nie narzucone maluchowi ćwiczenie przygotowujące do pływania. Możesz do tego dodać rymowankę […].
  • Jeśli prócz drabinki na basenie są schodki, poćwiczcie skoki – najpierw z pierwszego, a potem z coraz wyższych stopni.
  • Weźcie ze sobą zabawkową konewkę dziecka i pobawcie się w polewanie sobie ramion. Możecie się też pobawić piłką – np. starając się utrzymać ją pod wodą i patrząc, jak wyskakuje na powierzchnie. Dołącz do tej zabawy sygnał do wypuszczania piłki: „Do startu – gotowi – hop!”, zachęcając dziecko do samodzielnego wypowiedzenia „hop”.
  • Sprawdź, czy któryś z okolicznych basenów nie organizuje zajęć dla osób o specyficznych potrzebach pod okiem specjalnie przeszkolonych instruktorów. W ich trakcie używa się się zwykle wielu dodatkowych sprzętów, np. dmuchanych materaców, łódek itp. Możesz też przynieść jakąś własną pływająca zabawkę. Przyjemną zabawą może być dla dziecka siedzenie w nadmuchiwanej łódce, którą dwaj dorośli popychają między sobą. Zachęć malucha, żeby sam regulował ruchem, mówiąc np. „wolno”, „szybko”, „jeszcze”, czy „już nie”.
  • Po wyjściu z wody nie wchodźcie już pod prysznic, chyba, że dziecko to lubi. Załóż mu miękki szlafrok z kapturem, który osłania trochę przed hałasem i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Obietnica nagrody po wyjściu z przebieralni pomoże maluchowi zmobilizować się przy ubieraniu oraz pozytywnie zapamiętać całe doświadczenie” (Moor, 2006).

źródło: J. Moor: „Śmiech, zabawa i nauka…”, Wydawnictwo Cyklady, Warszawa-Łódź 2006

1 komentarz »

  1. Pływanie jest fajne, ale u starszego u nas odpada, bo woda jest mokra, woda chlapie (nawet okularki nie pomagały), a teraz doszły jeszcze kompleksy związane z wyglądem… Cały czas mam nadzieję, że jednak się przełamie, bo był taki czas, kiedy woda sprawiała mu radość, pływał z deską, ale to już było coś, dobry początek, a teraz zupełnie nie daje się namówić na wodę.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s