Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zdarza się, że z osobą, która przeprowadza rekrutację, rozmawiasz najpierw przez telefon

#umiejętnościspołeczne#rewalidacja#IPET#godzinawychowawcza#ASD#autyzm#ZAi pokrewne

„Często wstępna selekcja kandydatów odbywa się w taki sposób, żeby oszczędzić czas. Rozmowa trwa standardowo od dziesięciu do trzydziestu minut, ale rządzi się tymi samymi prawami co bezpośrednie spotkanie.

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to jedna z tych sytuacji, kiedy liczy się pierwsze wrażenie, i ono może zdecydować o wszystkim. Przyjdź odpowiednio przygotowany: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku i firmie, w której chcesz pracować. Dzięki temu pokażesz, że jesteś naprawdę zainteresowany tą pracą.

Przeczytaj stronę internetową i wszystkie dostępne materiały prasowe czy broszury. Jesli znajomy, który pracuje w tej firmie, podzielił się z tobą cenną wiedzą na temat jej funkcjonowania, zachowaj to dla siebie. Wyjawianie poufnych informacji nie jest w dobrym tonie.

Reklamy

Bądź uprzejmy w stosunku do wszystkich, których spotkasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, także do ochroniarza czy recepcjonistki. Dobra firma bierze pod uwagę opinię wszystkich swoich pracowników. Dyrektorzy często pytają o zdanie sekretarki, a te nierzadko wyrażają swoje opinie nawet niepytane. Wrażenie jakie wywrzesz, wchodząc do budynku, przygotowuje grunt pod rozmowę kwalifikacyjną.

Tak

 • Przygotuj się do rozmowy – postaraj się wyszukać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat firmy oraz stanowiska, o które się ubiegasz.
 • Przyjdź wcześniej, zapoznaj się z budynkiem i dowiedz się, gdzie dokładnie masz iść. Przed rozmową skorzystaj z łazienki i się odśwież.
 • Pięć minut przed wyznaczonym czasem podejdź do recepcjonistki.
 • Kiedy spotkasz się z przeprowadzającym rozmowę, stój prosto, uśmiechaj się i utrzymuj kontakt wzrokowy. Pierwszy wyciągnij rękę na powitanie i podziękuj za zaproszenie. W ten sposób nawiążesz nić porozumienia.
 • Usiądź dopiero kiedy zostaniesz o to poproszony. Jeśli nie wiesz gdzie, odczekaj, aż gospodarz spotkania zajmie miejsce, a potem usiądź naprzeciwko. Wyprostuj plecy i lekko nachyl się do przodu, żeby okazać rozmówcy uwagę i zainteresowanie.
 • Staraj się wyłapać sygnały, że rozmowa dobiegła końca. Podkreśl jak bardzo chcesz pracować dla tej firmy. Uściśnij dłoń osoby, z którą rozmawiałeś, uśmiechnij się i podziękuj za poświęcony czas.

Nie

 • Nie poruszaj swoich spraw osobistych – ani swoich, ani przeprowadzającego rozmowę. Skup się na stanowisku, o które się ubiegasz, i roli, jaką możesz odegrać w firmie.
 • Nie wierć się, nie baw ołówkiem, nie stukaj palcami w blat, nie dotykaj twarzy ani włosów i powstrzymaj się od zamaszystych gestów.
 • Wyeliminuj przerywniki, takie jak „eee”, „uhm” itp.
 • Nie mów o nikim źle, nie krytykuj też firmy, dla której pracujesz, nawet jeśli chcesz z niej odejść. Skoncentruj się na przyszłości, nie na przeszłości.
 • Nie dotykaj niczego na biurku, przy którym odbywa się rozmowa. Nie próbuj czytać żadnych dokumentów, które na nim leżą.
 • Dopóki nie padnie propozycja pracy, nie wspominaj o pensji ani dodatkach.
 • Nie pytaj, czy możesz robić notatki, bo to sugeruje, że masz słabą pamięć. Zapisz tylko numer telefonu i datę kolejnej rozmowy. Miej przy sobie długopis i mały notes.
 • Nie zapisuj niczego na smartfonie. Znacznie lepiej przygotować notes i długopis” (Johnson, Tyler, 2015)

źródło: D. Johnson, L. Tyler: „Współczesne maniery czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015

Reklamy

Arkusze, karty pracy, materiały dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu

 1. Trening budowania pozytywnej samooceny i Jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci? – scenariusze zajęć
 2. Integracja zespołu klasowego – scenariusz treningu umiejętności społecznych
 3. Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
 4. Skuteczna komunikacja – scenariusze zajęć
 5. Rozpoznawanie swoich emocji i potrzeb
 6. Scenariusz zajęć wspomagających umiejętności społeczno-emocjonalne
 7. Zabawy świąteczne – percepcja wzrokowa ASD
 8. Scenariusz zajęć wspierających w dzieciach poczucie własnej wartości
 9. Rozmowa towarzyska – umiejętności społeczne
 10. Szacunek do przestrzeni osobistej – scenariusz zajęć społecznych
 11. Obrazkowy słowniczek zainteresowań – zajęcia grupowe dla uczniów ze spektrum autyzmu.
 12. Zabawa „Zwyczaje poranne” – czas, organizacja, planowanie, ASD
 13. Zarządzanie czasem – sklep – trening umiejętności społecznych ASD

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: