Dzieci w spektrum mogą mięć problemy z otwieraniem drzwi, zapinaniem guzików, zamków oraz z odkręcaniem zakrętek. Słabe napięcie mięśniowe nie pozwala wyćwiczyć mięśni dłoni i palców na czas w sposób naturalny. Ćwiczenie motoryki małej to żmudna praca, dlatego warto od razu przejść do niezbędnych czynności, guziki zastępujemy zamkami, a sznurówki zamieniamy na razie na rzepy. Pierwszy etap to nauka ubierania, przebierania, pakowania, otwierania, odkręcania… i obsługa smartfona, tak żeby nasz uczeń przetrwał w szkole…
Cele:
 • motoryka mała,
 • stopniowanie nacisku,
 • wzmacnianie mięśni rąk, dłoni i palców,
 • rozróżnianie butelek, dopasowywanie zakrętek.
Materiały
 • butelki o różnych kształtach i wielkościach z zakrętkami wśród nich koniecznie ta butelka i zakrętka, z którymi dziecko chodzi do szkoły.
Przebieg

Zajęcia można przeprowadzać indywidualnie lub grupowo.

Postaw przed dziećmi baterię różnych butelek po wodzie i napojach (co najmniej 10, młodsze dzieci niech zaczynają od czterech). Obok wysyp zakrętki. Bardziej rozpraszające się dzieci niech siedzą przy stole, inne mogą bawić się ze wszystkimi „na podłodze”.

Zabawa polega na dopasowywaniu zakrętek do butelek oraz ćwiczeniu zakręcania i odkręcania zakrętek.

 1. Powiedz dzieciom co należy zrobić.
 2. Powiedz, że dobrze zakręconej butelki nie nie wyleje się woda/napój i nie poplami zeszytów i książek. Wytłumacz również, że butelki z napojami, czy wodą bezpieczniej trzymać w kieszeniach zewnętrznych plecaka szkolnego, wytłumacz dlaczego. Najlepiej zacznij od zdania: W szkole trzeba pić! Powtarzam to synowi do dzisiaj…
 3. Każ dzieciom, przyjrzeć się butelkom. Następnie niech poukładają je od największej do najmniejszej.
 4. Pokaż gdzie leżą zakrętki.
 5. Teraz niech przyporządkują butelkom odpowiednie zakrętki, następnie niech sprawdzą czy nakrętki pasują – dorosły pomaga.
 6. Jeśli zakrętka pasuje, wytłumacz prostą „zasadę gwinta” –  zakręcania w prawo zgodnie z ruchami wskazówek zegara, i odkręcania w lewo. Jeśli w grupie są dzieci dyslektyczne, mówienie na wiele się nie zda, trzeba tłumaczyć zasadę w trakcie zakręcania i odkręcania zakrętek. Róbcie wszystko razem. Pokazuj sekwencję ruchów od przyłożenia, dopasowania zakrętki do ruchów palców przy zakręcaniu i odkręcaniu. Ale na początku należy postawić butelkę na stabilnym podłożu, jedną ręką przyciskać, np. do blatu stołu – a drugą manipulować przy zakrętce, wtedy napój się nie rozleje (jeśli butelka jest pełna). Sprawdzaj czy dziecko dobrze zakręciło zakrętkę.
 7. Można ćwiczyć odkręcanie napojów gazowanych, tłumaczyć dlaczego nie można nimi potrząsać lub dlaczego są niezdrowe, itd.
 8. Dla dzieci które się nudzą mogą wykonywać zadanie z minutnikiem.
 9. Na koniec można porozmawiać o wodzie. Wytłumaczyć dlaczego jest zdrowsza od słodzonych napojów, i o tym, że nie wolno zapominać o piciu wody zwłaszcza w upały, itp.

®

 

 

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s