Monety mamy zwykle w portfelu, zawsze przy sobie – to sprawia, że możemy bawić się praktycznie wszędzie…

Cele

  • motoryka mała,
  • koordynacja wzrokowo-przestrzenna.

Monety można wykorzystać w domu, ale też w restauracji, gdy czekacie na posiłek. Jest wiele wariantów, więc wybierz ten, który najbardziej wam odpowiada. Jeśli przy stoliku siedzi więcej osób, możesz zaangażować do zabawy wszystkich.

Przed każdą osobą połóż monetę. Pieniążek możesz pstrykać palcem wskazującym i kciukiem albo przesuwać po stole tylko palcem wskazującym lub bokiem kciuka – sam sposób jest nieistotny. Oto kilka przykładów zabaw:

Zbijak

Gracze siedzą naprzeciwko siebie i pstrykają monety w kierunku przeciwnika. Jednym celem zabawy jest sprawdzenie, kto potrafi tak pstryknąć, żeby moneta zbiła monetę przeciwnika, a drugim – kto zdoła pstryknąć monetę bliżej przeciwnika, tak żeby nie spadła ze stołu.

Multizbijak

Jeśli jest więcej niż dwóch chętnych do gry, wszyscy pstrykają swoje monety na środek stołu i próbują pozbijać monety rywali albo uderzyć w konkretny przedmiot, na przykład solniczkę. Wygrywa ten, komu się to uda albo kto będzie najbliżej celu.

Strzał do bramki

Ustaw dwa przedmioty blisko siebie jako bramkę (mogą to być szklanki albo inne monety). Zadaniem graczy jest pstryknąć monetę, tak żeby trafiła do bramki. Im bliżej siebie ustawisz „słupki” bramki, tym większe będzie wyzwanie.

Cenne kółko

Ułóż garść monet w kółko, a następnie pstrykaj w nie dodatkową monetą. Gracz zbiera każda monetę, którą udało mu się poruszyć.

Rząd monet

Ustaw monety w rzędzie w rozstawie co 2,5 centymetra. Zadaniem gracza jest pstryknąć monetą w taki sposób. żeby przeleciała przez każde z pustych miejsc w rzędzie albo alternatywnie, żeby trafiła w monetę i wybiła ją z rzędu.

Zabawy te są znakomitym ćwiczeniem drobnych mięśni rąk. Dodatkowo dziecko uczy się oceniać, ile energii jego mięśnie muszą z siebie dać, żeby uzyskać pożądany efekt (Sher, 2018).

źródło: B. Sher: CODZIENNE GRY I ZABAWY DLA DZIECI Z ZABURZENIAMI…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s