Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Uczniowie zwykle nie są świadomi z jakich metod nauki korzystają w procesie uczenia

Poznanie siebie to jeden z kluczy efektywnej edukacji twierdzą Gavin Reid i Shannon Green autorzy metod nauki dla dzieci z trudnościami, zwłaszcza z dysleksją, która jest istotnym zagadnieniem dla nauczycieli i pedagogów – jeszcze trudniejszym do przyjęcia jest fakt łączenia się dysleksji z ASD, ADHD i zaburzeniami pokrewnymi. Tym bardziej powinniśmy patrzeć na każdego ucznia indywidualnie bez „wpychania” go w szablon cech wynikających z jego jednostki chorobowej, czy aktualnej opinii pedagogicznej, ale patrzeć pod kątem jego specyficznych trudności w nauce i działać na tym właśnie odcinku. Nie ma również testu, który może efektywnie ocenić potencjał drzemiący w dziecku – każdy test może być tylko niewielką wskazówką. Dlatego powinniśmy być elastyczni w swoich osądach i zawsze zostawiać otwartą furtkę dla innych technik i metod.

Dzieci nie wiedzą w jaki sposób kojarzą fakty, porządkują i przetwarzają informacje. Każde z nich jest inne, więc powinniśmy im uświadomić jakich metod/technik nauki używają. Uczniowie powinni również  wiedzieć jakie warunki pracy najbardziej im odpowiadają, a których powinni unikać jak ognia. Niemal wszystkie dzieci z zaburzeniami (i bez zaburzeń) toczą nierówną walkę z rozproszeniem uwagi –  od autyzmu, ASD, dysleksji po ADHD i tych zaburzeniami pokrewnymi, niezależnie od stopnia funkcjonowania i niepełnosprawności intelektualnej – warto o tym pamiętać.

„Jeśli chcesz pomóc swoim uczniom rozwinąć samoświadomość związaną z uczeniem się, zastosuj poniższe plecenia:

  • Sporządź listę wszystkich elementów otoczenia, które rozpraszają twoją uwagę podczas nauki.
  • Zaznacz na niej wszystko to, co rozprasza cię najbardziej.
  • Wyjaśnij, dlaczego powyższe czynniki działają na ciebie rozpraszająco.
  • Czy możesz ich uniknąć?
  • Wskaż w jaki sposób możesz ich uniknąć.
  • Utwórz listę wszystkich czynników, które pomagają ci skupić uwagę podczas nauki.
  • Jak myślisz, dlaczego pomagają ci one w skupieniu uwagi?
  • Czy wyżej wymienione czynniki zmieniają się w zależności od wykonywanego przez ciebie zadania, czy też zawsze pozostają takie same?”

Możecie wspólnie wykonać tabelkę po lewej stronie wpisując tytuł „Czynniki rozpraszające naukę” a po prawej „Czynniki wspomagające naukę”(Reid, Green, 2015).

źródło: G. Reid, S. Green: „100 pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: