Reklamy
Reklamy
Reklamy

Pytaj, nie przypuszczaj

#wskazówka

„Łatwo formułować mylne przypuszczenia. Ze względu na to, że autyzm jest złożony i zawikłany, zawsze należy rozważać wszystkie możliwe przyczyny zachowania dziecka. Warto dopytać rodziców, opiekunów i innych krewnych o sytuację w domu. Najmniejsza zmiana może wywołać silną reakcję. Pracowałem kiedyś z jedenastolatkiem, którego zachowanie dramatycznie się zmieniało, jeśli nie obudził się jako pierwszy w rodzinie. Kadra nauczycielska zmarnowała mnóstwo czasu, zastanawiając się, czym wywołane są te wahania, a jedna rozmowa z rodzicami wyjaśniła wszystko.

Często zapominamy o tym, jak nierówno funkcjonują dzieci z autyzmem, i oczekujemy od nich zbyt wiele. Uczeń może świetnie czytać, ale to nie znaczy, że będzie wiedział, jak zachować się w sytuacjach społecznych, może wyrecytować wszystkie zasady, ale nie umie zastosować ich w praktyce. Pierwowzór z filmu Rain Man miał genialną pamięć do dat, ale nie radzi sobie z czynnościami samoobsługowymi i nie wiedział, jak prowadzić rozmowę. Niebezpiecznie zakładać, że nasz podopieczny coś umie, dopóki tego nie sprawdzimy. Dzieci z problemami z zachowaniem są mistrzami w ukrywaniu swoich słabości i unikaniu zadań, których nie potrafią wykonać” (Brown, 2017).

źródło: Steve Brown: Spektrum autyzmu strategie deeskalacji…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: