Reklamy

Behawioryści podkreślają, że aby praca na zajęciach z autystycznymi uczniami była produktywna powinniśmy zaczynać od zadań, które są przyjemne i bardzo przez ucznia lubiane

Polecenie może na przykład dotyczyć układania ulubionych puzzli czy pobawienia się ulubioną zabawką lub nawet autostymulacji. Ponieważ, wydawanie takich instrukcji zaowocuje współpracą, która to z kolei stworzy okazję do pochwały i dostarczenia wzmocnienia. „Stopniowo polecenia staną się mniej potrzebne, wciąż jednak będziemy musieli hojnie nagradzać każdy przejaw współpracy.

Co zrobić, by uczeń stosował się do naszych poleceń?

  1. Dawajmy dziecku tylko takie polecenia, których wypełnienia jesteśmy w stanie konsekwentnie dopilnować. Dopilnowanie oznacza konieczność przeprowadzenia dziecka przez zadanie lub też zapewnienia mu znaczącej reakcji jeżeli się podporządkuje. Gdy dziecko jest starsze, powinniśmy ograniczyć konkretną pomoc z naszej strony do minimum.
  2. Nie powinniśmy formułować kilku poleceń jednocześnie (np. trzech poleceń w ciągu 10 sekund). W przeciwnym razie uniemożliwiamy dziecku dostosowanie się do danej mu instrukcji oraz stwarzamy potencjalnie niepokojąca sytuację.
  3. Dawajmy możliwość dokonywania pozytywnych wyborów (np. „Chcesz dokończyć przykład z matematyki czy zaczniemy nowy rysunek w ćwiczeniach?”).
  4. Możemy też pewne wybory delikatnie wymuszać (np. „Chcesz spakować plecak czy chcesz dokończyć przykład? Chcesz iść się myć czy iść już do łóżka?”).
  5. Kiedy dziecko stosuje się do naszego polecenia, powinniśmy reagować tak neutralnie jak to tylko możliwe.
  6. Możemy pomóc dziecku w stosowaniu się do naszych poleceń poprzez przeplatanie zadań nielubianych z zadaniami łatwiejszymi i przyjemniejszymi. Warto też się postarać o uatrakcyjnienie zadawanych aktywności,y były dla dziecka czymś ciekawym i fajnym.
  7. Wyłapujmy momenty, kiedy dziecko nas słucha. Na przykład kiedy właśnie ma zamiar zamknąć drzwi, dajmy mu polecenie: „Proszę cię zamknij drzwi”, po czym dostarczamy wzmocnienia za zastosowanie się do naszej prośby.
  8. Wydawajmy polecenia w sposób spokojny, oczekując, że dziecko się do nich zastosuje.
  9. Zadbajmy o to, by były obszary, nad którymi dziecko ma kontrolę” (Leaf, McEachin, 2017)

źródło: Ron Leaf & John McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Łomianki/Warszawa 2017

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s