Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zabawa rozpoznaj twarz ma na celu wspomaganie rozpoznawania rysów twarzy swoich bliskich

#autyzm#ASDipokrewne#SPD#rewalidacja#IPET

Cele:

  • Rozpoznawanie twarzy osób.
  • Pamięć wzrokowa – niektóre badania podają, że autystyczne dzieci nie rozpoznają twarzy, ponieważ nie przywiązują zbyt dużej wagi do szczegółów twarzy innych, obcych osób. Nie skupiają się na ich rysach, nie podnoszą wzroku, nie patrzą prosto w oczy.

Metody:

  • pokaz, instrukcja słowna.

Potrzebne materiały:

  • aparat fotograficzny,
  • drukarka i papier – może być fotograficzny – ale niekoniecznie, można drukować również na zwykłym,
  • nożyczki.

Sposób zabawy

  • Zróbcie zdjęcia osób z najbliższego otoczenia dziecka.
  • Wydrukujcie zdjęcia i potnijcie je na kawałki, tak by na każdym kawałku była jakaś rozpoznawalna część twarzy danej osoby. Np. fragment oka, ust, włosów itp. Zacznijcie od prostego wariantu – wytnijcie z twarzy 2 duże kwadraty, ułóż niekompletne zdjęcia przed dzieckiem, a wycięte fragmenty ułóż do góry nogami na kupce obok.
  • Zadaniem dziecka jest odkrywanie kawałków ze stosu, przyglądanie się im i zgadywanie którą osobę przedstawiają. Następnie prowadzący  losuje fragment – i tak do końca, aż rozpoznacie wszystkie pasujące elementy.
  • Lepiej zaczynać tylko od dwóch twarzy, a gdy dziecko dobrze opanuje zasady i zacznie prawidłowo rozpoznawać osoby – wtedy można dodawać kolejne elementy (Delaney, 2016).

Udowodniono, że dzieci z autyzmem bądź zespołem Aspergera nie rejestrują twarzy osób z otoczenia w ten sam sposób co inni ludzie. Diagnostyka obrazowa, pozytonowa tomografia emisyjna (PET) oraz funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (FMRI) wykazały, że mózgi osób z autyzmem nie aktywują obszarów odpowiedzialnych za rozpoznawanie twarzy. Opisana zabawa w konkretny sposób zwiększa u dziecka świadomość twarzy osób z najbliższego otoczenia ~Tara Delaney

Więcej zabaw w zakładce ZABAWY SENSORYCZNO-MOTORYCZNE

źródło: T. Delaney: 101 ćwiczeń, gier i zabaw dla dzieci z autyzmem…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: