Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Zjeżdżalnia była ulubionym „urządzeniem” do zabawy mojego syna ze spektrum autyzmu. Na placach zabaw przesiadywałam przysłowiowe godzinki. Warto było przyglądać się zabawie, w której nie musiałam uczestniczyć, a która dawała synkowi tak wiele satysfakcji

Zjeżdżalnia jest fajna dla przedszkolaków ale przy pierwszych próbach należy zachować szczególną uwagę przy wchodzeniu na drabinkę oraz szybkie wstawanie po zjechaniu – tak, żeby inne dzieci nie wjechały mu „na plecy” – ale stali bywalcy placów zabaw pewnie coś o tym wiedzą.

Terapeutka zajęciowa Julia Moor proponuje różne warianty zabaw na zjeżdżalni przeznaczone dla autystycznych dzieci, na przykład:

  • Zjeżdżalnia jest dobrym miejscem na ćwiczenie rozpoczynania na sygnał „Do startu – gotowi – hop!”. Zachęć też dziecko do używania zwrotu „do góry” przy wchodzeniu „na dół” podczas zjeżdżania.
  • Bardziej sprawnemu dziecku możesz zaproponować nieco trudniejsze zadanie. Weź ze sobą kilka kart obrazkowych. Kiedy maluch jest na górze, pokaż mu jedną z kart i poproś, żeby powiedział, co znajduje się na obrazku. Prawidłowa odpowiedź oznacza, że może zjechać. Mój syn bardzo lubi tę zabawę – napięcie oczekiwania i przyjemność związana z prawidłowym wykonaniem zadania bardzo uatrakcyjnia samo zjeżdżanie.
  • W trakcie wszystkich zabaw zachęcaj dziecko do jasnego werbalnego sygnalizowania, że chce się dalej bawić. Zamiast ciągnąć cię za rękaw, niech stara się powiedzieć „Jeszcze”. Na początku za każdym razem pytaj „Jeszcze raz?” i czekaj cierpliwie aż dziecko postara się w jakichś sposób odpowiedzieć. Każdy wysiłek w tym kierunku nagradzaj pochwałami – „Tak, Jacek powiedział, jeszcze raz. Dobrze – jeszcze raz”. W podobny sposób postępuj z dzieckiem, które nie mówi. Zostaw między jednym a drugim zjazdem wyraźną przerwę, zachęcaj malucha, żeby na własny sposób dał ci do zrozumienia, że chce ponownie zjechać” (Moor, 2006).

źródło: J. Moor: „Śmiech, zabawa i nauka…”, Wydawnictwo Cyklady, Łódź-Warszawa 2006

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: