Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zabawy ciastoliną, plasteliną czy gliną dobrze wzmacniają mięśnie dłoni, palców – ćwiczą siłę i zręczność…

#motorykamała#dotyk#SI

Niedawno na rynku pojawiła się glina samoutwardzalna, która twardnieje przez noc i nie trzeba jej wypiekać w piekarniku czy w piecu. Zaletą tej gliny jest, to że starsze dzieci chętnie po nią sięgną, kiedy już wyrosną z zabawy ciastoliną. Poza tym dzieci w każdym wieku z przyjemnością zobaczą, że ich projekt jest utrwalony, a jeśli będą miały ochotę, następnego dnia mogą go pomalować farbami.

Jeżeli chcesz zainteresować swoje dziecko/ucznia pracą w glinie, możesz skorzystać z tych pomysłów:

Zrób kulkę

Im mniejsza kulka, tym większa kontrola jest potrzebna do jej zrobienia. Możecie zacząć od ściskania kawałka gliny jedną ręką. Później jednak niech dziecko toczy kulkę pomiędzy obiema dłońmi.

Zroluj węża

Weź pełną garść gliny i roluj ją do przodu i do tyłu na stole tak długo, aż będzie miała kształt węża. Im dłużej rolujesz, tym dłuższy będzie wąż. Dodaj cechy charakterystyczne węża – małe kulki gliny mogą służyć za oczy, a rozcięcie na jednym końcu może być paszczą.

Ulep bałwana

Trzy kulki różnej wielkości stworzą bałwana, ale dziecko może dalej rozwijać kontrolę nad pracą małych mięśni, jeśli ukształtuje i przyklei bałwanowi mały nos, kapelusz i szalik!

Upiecz tort urodzinowy

Każdy większy kawałek gliny nada się doskonale na tort. Dziecko musi jedynie wbić w niego wykałaczki jako świeczki i udawać, że je zapala. Potem trzeba zaśpiewać „Sto lat”. Daj dziecku nóż do masła lub plastikowy niech samodzielnie pokroi tort i poda go gościom, żeby każdy mógł się cieszyć zabawą „urodzinową” (Sher, 2018).

źródło: B. Sher: Codzienne gry i zabawy dla dzieci z zaburzeniami…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: