Dzieci na pewnym etapie rozwoju uwielbiają opróżniać i napełniać różne pojemniki. W tej zabawie napełnianie jest zmieniającym się wyzwaniem
Cele:
- Koordynacja oko – ręka.
- Mała motoryka.
- Symulacja dotykowa i proprioceptywna.
- Oczekiwanie na swoją kolej.
Potrzebne przedmioty:
- Szklane kulki i puszka po kawie.
- Pocięte słomki i butelka po wodzie mineralnej.
- Żetony i kubeczek po jogurcie.
Przygotowanie:
Jeżeli używasz puszki po kawie, w plastikowej pokrywce wytnij otwór o średnicy nieco mniejszej niż szklana kulka. Jeżeli bawicie się kubeczkiem po jogurcie, usuń folię aluminiową, żeby do środka zmieścił się żeton. Jeżeli zdecydowałeś się użyć butelki, zdejmij nakrętkę lub wytnij w niej otwór.
Jak się bawić
W zabawie może uczestniczyć dwoje dzieci lub dziecko i dorosły. Jedna osoba wręcza drugiej szklaną kulkę, którą należy przecisnąć przez otwór w pokrywce. Kiedy dziecko pomyślnie wykona zadanie, będzie słychać satysfakcjonujący głuchy odgłos.
Niech dzieci na zmianę podają sobie i wrzucają do pojemnika kulki, słomki lub żetony i po kolei wysypują także jego zawartość, żeby można było zacząć się bawić od nowa.
Odmiany
- Postaw przed dzieckiem wszystkie rodzaje pojemników. Niech zdecyduje, gdzie pasuje przedmiot, który wręczy mu towarzysz zabawy.
- Niech dziecko wykonuje to ćwiczenie z zasłoniętymi oczami oczami.
Czego dziecko się uczy
- Dzieci uczą się wykonywać daną czynność na zmianę i cieszyć się ze wspólnej zabawy.
- Ćwiczą małą motorykę na podstawowym poziomie (chwytanie przedmiotu przy użyciu kciuka i palca wskazującego) oraz koordynację oko – ręka (wkładanie przedmiotu do otworu).
- Ponieważ otwór w pokrywce puszki jest mniejszy niż kulka, dzieci ćwiczą swoje palce i uczą się radzić sobie z frustracją związaną z trudnościami.
Modyfikacje
- Jeżeli istnieje ryzyko, że dziecko będzie wkładać małe przedmioty do ust, nie używaj szklanych kulek. Zastąp je żetonami lub słomkami, które są zbyt długie, by je połknąć.
- Jeżeli dziecko nie jest gotowe do ćwiczeń związanych z małą motoryką, uprość zabawę. Otwórz pojemniki i pozwól mu je swobodnie napełniać i opróżniać (Sher, 2014).
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
- Zabawy z plastikowymi butelkami – koordynacja i siła mięśni
- Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć
- Rozwijanie zdolności do przyjmowania własnego punktu widzenia – ćwiczenia
- Stop i start – reagowanie, autyzm
- Pudło sensoryczne
- Dotykowy szlak – zabawa SI
- Bujanie oczu – zabawa/SI – rewalidacja – wzrok
- Kanapka z dziećmi-gra/SI
- Skarby w ryżu – zabawa SI – rewalidacja

