Reklamy
Reklamy

Dzieci na pewnym etapie rozwoju uwielbiają opróżniać i napełniać różne pojemniki. W tej zabawie napełnianie jest zmieniającym się wyzwaniem

Cele:

 • Koordynacja oko – ręka.
 • Mała motoryka.
 • Symulacja dotykowa i proprioceptywna.
 • Oczekiwanie na swoją kolej.

Potrzebne przedmioty:

 • Szklane kulki i puszka po kawie.
 • Pocięte słomki i butelka po wodzie mineralnej.
 • Żetony i kubeczek po jogurcie.

Przygotowanie:

Jeżeli używasz puszki po kawie, w plastikowej pokrywce wytnij otwór o średnicy nieco mniejszej niż szklana kulka. Jeżeli bawicie się kubeczkiem po jogurcie, usuń folię aluminiową, żeby do środka zmieścił się żeton. Jeżeli zdecydowałeś się użyć butelki, zdejmij nakrętkę lub wytnij w niej otwór.

Jak się bawić

W zabawie może uczestniczyć dwoje dzieci lub dziecko i dorosły. Jedna osoba wręcza drugiej szklaną kulkę, którą należy przecisnąć przez otwór w pokrywce. Kiedy dziecko pomyślnie wykona zadanie, będzie słychać satysfakcjonujący głuchy odgłos.

Niech dzieci na zmianę podają sobie i wrzucają do pojemnika kulki, słomki lub żetony i po kolei wysypują także jego zawartość, żeby można było zacząć się bawić od nowa.

Odmiany

 1. Postaw przed dzieckiem wszystkie rodzaje pojemników. Niech zdecyduje, gdzie pasuje przedmiot, który wręczy mu towarzysz zabawy.
 2. Niech dziecko wykonuje to ćwiczenie z zasłoniętymi oczami oczami.

Czego dziecko się uczy

 • Dzieci uczą się wykonywać daną czynność na zmianę i cieszyć się ze wspólnej zabawy.
 • Ćwiczą małą motorykę na podstawowym poziomie (chwytanie przedmiotu przy użyciu kciuka i palca wskazującego) oraz koordynację oko – ręka (wkładanie przedmiotu do otworu).
 • Ponieważ otwór w pokrywce puszki jest mniejszy niż kulka, dzieci ćwiczą swoje palce i uczą się radzić sobie z frustracją związaną z trudnościami.

Modyfikacje

 • Jeżeli istnieje ryzyko, że dziecko będzie wkładać małe przedmioty do ust, nie używaj szklanych kulek. Zastąp je żetonami lub słomkami, które są zbyt długie, by je połknąć.
 • Jeżeli dziecko nie jest gotowe do ćwiczeń związanych z małą motoryką, uprość zabawę. Otwórz pojemniki i pozwól mu je swobodnie napełniać i opróżniać (Sher, 2014).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

2 odpowiedzi na „Wysyp i nasyp – zabawa SI, ASD”

 1. Awatar natka96
  natka96

  Witam. W jaki sposób mogę otrzymać materiały?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Awatar sylwiaiwan

   Subskrybując się na stronie / w dowolnym wpisie należy opłacić subskrybcję miesięczną. Subskrybcja otwiera dostęp do wszystkich treści na stronie przez miesiąc. Szczegóły na stronie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: