Reklamy
Reklamy
Reklamy

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Piłeczki pingpongowe świetnie nadają się do zabawy. Mieszczą się w małej dziecięcej dłoni i poruszają się w wodzie wystarczająco wolno, by w nie trafić, ale jednocześnie na tyle nieprzewidywalnie, że zabawa nimi jest zawsze wyzwaniem.

Reklamy

Cele

Potrzebne przedmioty

 • Po jednej rakietce ping-ponga dla każdego dziecka
 • Jedna piłeczka pingpongowa z narysowanym uśmiechem
 • Dziecięcy basenik, płytka część dużego basenu lub miska z wodą
 • Kapoki
Zabawy sensoryczne SI, zajęcia, scenariusze, inspiracje dla dzieci z ASD

Przygotowanie

Dorośli i dzieci siadają w małym basenie lub stają w okręgu w płytkiej wodzie.

Jak się bawić

Rozdaj dzieciom rakietki. Niech popychają nimi piłeczkę po powierzchni wody od gracza do gracza. Wszystkie dzieci śledzą wzrokiem piłeczkę.Kiedy piłeczka zbliży się do dziecka, jego zadaniem jest odepchnąć ją od siebie.

Odmiany

 1. Zamiast rakietkami odpychajcie piłeczkę dłońmi.
 2. Użyjcie większej piłki, np. tenisowej lub nawet plażowej, żeby zasady gry były jeszcze bardziej oczywiste.

Czego dziecko się uczy

 • Umiejętność nieprzerwanego skupiania się na czymś jest konieczna w trakcie nauki. Bawiąc się, dzieci mają okazję ćwiczyć koncentrację, bez której nie uda im się uderzyć piłeczki.
 • Poruszanie rakietką w stawiającej opór wodzie wiąże się z dużym wysiłkiem. Dzieci otrzymują informacje od swoich stawów i nerwów. Dzięki temu mogą się uspokoić i jednocześnie zachować czujność.
 • Mają okazję ćwiczyć koordynację wzrokowo – ruchową.

Modyfikacje

 • Jeśli niektóre dzieci nie mogą zrozumieć zasad gry, zacznijcie od dwóch graczy. Wówczas każde dziecko będzie częściej uderzać piłeczkę i szybciej zorientuje się, na czym polega zabawa. Kiedy oswoi się z nią, zacznijcie bawić się z większą liczbą dzieci, stojąc w kole.
 • Niektóre dzieci będą wymagały pomocy, żeby trafić w piłeczkę we właściwym momencie.
 • Pomagaj dzieciom zachować czujność, wskazując im, kto właśnie uderzył w piłeczkę: „Popatrz, Sarah odbiła piłeczkę do Kyle’a” (Sher, 2014).

źródło: B. Sher: Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: