Praktykowanie wdzięczności na co dzień ma bardzo dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólne zadowolenie z życia. Niestety w wyniku obciążenia obowiązkami, szybkiego tempa życia oraz przez długotrwały stres łatwo o tym zapomnieć.
Na szczęście nowe badania przypominają nam o wartości praktykowania wdzięczności. Erin Fekete i Nathan Deichert z Black Hills State University w USA przebadali osoby, które podczas pandemii COVID-19 zastosowały krótkie praktykowanie wdzięczności i odkryli, że proste zapiski o ludziach, miejscach, rzeczach i doświadczeniach, za które czuli autentyczną wdzięczność, zapewniło im bezpieczeństwo w stresujących chwilach. Pomogło im to poradzić sobie z niepewnością, zredukowało ich negatywne myśli oraz dało optymizm i nadzieję.
Jak zatem praktykować wdzięczność?
Oto kilka prostych sposobów:
1. Poświęć trochę czasu nad zastanowieniem się nad swoim życiem oraz nad tym, co i kto wnosi do Twojego serca radość i spokój. Najlepiej znaleźć miejsce i czas, w których nie rozprasza Cię telefon ani inne zakłócenia.
2. Zauważ, jak się czujesz, kiedy myślisz o ludziach, wydarzeniach, miejscach lub rzeczach, za które czujesz wdzięczność. Zauważ, jak reaguje Twoje ciało, gdy się na nich skupiasz.
3. Teraz pisz! Lepiej, jeśli swoje myśli zapiszesz w tradycyjnej formie – na kartce, długopisem lub piórem, ale jeśli wolisz, możesz pisać elektronicznie. Stwórz listę wszystkiego, co sprawia, że jesteś wdzięczny/wdzięczna.
4. Oprzyj się pokusie cenzurowania lub oceniania swojej listy. Nic nie jest za małe – czy to skrawek chwili szczęścia, czy widok ukochanego zwierzaka, jeśli czujesz wdzięczność, zapisz to na swojej liście.
5. Pisanie listy wdzięczności to świetny sposób dbania o siebie, ale najlepsze skutki przyniesie ona, jeśli rozwiniesz praktykę i będziesz ją wykonywać regularnie.
źródło: Fekete, E.M., Deichert, N. T. (2022). A.brief gratitude writinng intervention decreaset stres Andrzej negative affect during the COVID-19 pandemii. Journal of Happiness Studies, 23…
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm