Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Praktykowanie wdzięczności na co dzień ma bardzo dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólne zadowolenie z życia. Niestety w wyniku obciążenia obowiązkami, szybkiego tempa życia oraz przez długotrwały stres łatwo o tym zapomnieć.

Na szczęście nowe badania przypominają nam o wartości praktykowania wdzięczności. Erin Fekete i Nathan Deichert z Black Hills State University w USA przebadali osoby, które podczas pandemii COVID-19 zastosowały krótkie praktykowanie wdzięczności i odkryli, że proste zapiski o ludziach, miejscach, rzeczach i doświadczeniach, za które czuli autentyczną wdzięczność, zapewniło im bezpieczeństwo w stresujących chwilach. Pomogło im to poradzić sobie z niepewnością, zredukowało ich negatywne myśli oraz dało optymizm i nadzieję.

Jak zatem praktykować wdzięczność?

Oto kilka prostych sposobów:

1. Poświęć trochę czasu nad zastanowieniem się nad swoim życiem oraz nad tym, co i kto wnosi do Twojego serca radość i spokój. Najlepiej znaleźć miejsce i czas, w których nie rozprasza Cię telefon ani inne zakłócenia.

2. Zauważ, jak się czujesz, kiedy myślisz o ludziach, wydarzeniach, miejscach lub rzeczach, za które czujesz wdzięczność. Zauważ, jak reaguje Twoje ciało, gdy się na nich skupiasz.

3. Teraz pisz! Lepiej, jeśli swoje myśli zapiszesz w tradycyjnej formie – na kartce, długopisem lub piórem, ale jeśli wolisz, możesz pisać elektronicznie. Stwórz listę wszystkiego, co sprawia, że jesteś wdzięczny/wdzięczna.

4. Oprzyj się pokusie cenzurowania lub oceniania swojej listy. Nic nie jest za małe – czy to skrawek chwili szczęścia, czy widok ukochanego zwierzaka, jeśli czujesz wdzięczność, zapisz to na swojej liście.

5. Pisanie listy wdzięczności to świetny sposób dbania o siebie, ale najlepsze skutki przyniesie ona, jeśli rozwiniesz praktykę i będziesz ją wykonywać regularnie.

źródło: Fekete, E.M., Deichert, N. T. (2022). A.brief gratitude writinng intervention decreaset stres Andrzej negative affect during the COVID-19 pandemii. Journal of Happiness Studies, 23…

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: