- Zabawy ze światłem i ciemnością – sensoryka SI
- Wiosenne scenariusze zajęć sensorycznych SI dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Poszukiwanie skarbu – zabawy Montessori
- Sklejeni ludzie – zabawa sensoryczna
- Krokodyl u dentysty – gry dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem
- Masy plastyczne wykorzystywane w terapii sensorycznej
- Zabawy rozwijające koordynację obustronną
- Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe
- Cytrusowe piłki – zabawy sensoryczne
- Zajęcia prowadzone Metodą Marii Montessori
- Powietrzne zawody – zabawy sensoryczno-logopedyczne
Jedną z największych zalet czołgania się i chodzenia na czworakach jest silny nacisk na wewnętrzną stronę dłoni. Umożliwia ułożenie się jej w łuk, co z kolei stanowi klucz do rozwoju umiejętności w zakresie motoryki małej
Dzieci z opóźnieniami rozwoju często niewiele raczkują, zatem omija ich ten intensywny bodziec dotykowy w postaci nacisku na powierzchnie dłoni i kończyny górne. Zabawa ta dostarcza takich korzyści jak raczkowanie, a także wzmacnia siłę ramion i ćwiczy stabilność
Miejsce
- Sala, pokój.
Rekwizyty
- Deskorolka.
- Małe figurki zwierząt mieszkających w dżungli (albo laminowane obrazki zwierząt).
- Tekturowe pudełko (rozmiar pudełka zależy od tego, czy masz figurki czy obrazki – wszystkie zwierzęta muszą się zmieścić w pojemniku).
Sposób zabawy (poziom pierwszy):
- Małe figurki zwierząt mieszkających w dżungli (albo laminowane obrazki zwierząt) poukładaj w pokoju (umieść je pod, na, w, przed czymś lub z tyłu czegoś).
- Razem z dzieckiem otwórzcie pudełko i porozmawiajcie o tym, w jaki sposób zwierzęta przybędą do zoo.
- Powiedz dziecku, że musi znaleźć wszystkie zwierzęta i umieścić je w nowym domu.
- Niech podopieczny położy się na deskorolce z luźno zwisającymi rękami (od pach (są kwadratowe deskorolki)), tak by miał swobodę ruchu.
- Pokaz mu, w jaki sposób naprzemiennie odpychać się rękami od podłogi. W ten sposób pomożesz dziecku w planowaniu motorycznym i zmniejszysz czas potrzebny do opanowania nowej umiejętności ruchowej.
- Gdy dziecko znajdzie daną figurkę lub obrazek, niech poda nazwę zwierzęcia (np. tygrys). Ty także możesz wypowiedzieć te nazwę (np. „Tygrys, znalazłeś tygrysa”). Potem – jeśli dziecko, osiągnęło poziom językowy – niech spróbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie był tygrys. Jeśli podopieczny nie dysponuje dostatecznym zasobem słownictwa, powtórz dwa lub trzy razy: „Tygrys był pod stołem”.
- Następnie dziecko powinno zanieść zabawkę lub obrazek lub obrazek do pudełka (zoo), w którym mieszkają wszystkie zwierzęta. Niech podejdzie do zoo, a potem wróci na deskorolkę i zacznie kolejne poszukiwania.
Sposób zabawy (poziom drugi):
- Włącz do zabawy trening umiejętności językowych – niech dziecko poda nazwę zwierzęcia i spróbuje naśladować wydawane przez nie dźwięki. Kilka razy możesz zademonstrować kombinację: nazwa zwierzęcia – dźwięk.
Cele:
- Planowanie motoryczne – niech dziecko samo zadecyduje, w jaki sposób poruszać rękami, by się odpychać na deskorolce i poruszać po pokoju. Dzięki temu nastąpi rozwój procesu myślowego.
- Wzmacnianie – podczas tej aktywności wzmacniają się górne partie ciała, zwłaszcza ramiona i ręce.
- Koordynacja bilateralna – poruszanie obiema rękami jednocześnie w celu odepchnięcia się od podłogi wspomaga koordynację bilateralną.
- Zmysł równowagi – zmiana płaszczyzny, w której znajduje się głowa dziecka (z poziomej na poziomą), ćwiczy zmysł równowagi.
- Poruszanie się w określonym kierunku – ta aktywność jest pomocna w poznaniu różnych kierunków.
- Propriocepcja – podczas tej zabawy zapewniony jest zwiększony nacisk na kończyny górne.
- Umiejętności wzrokowo-ruchowe – podczas poszukiwania pomieszczenia, skupiania się na wybranej figurce i poruszania się w jej kierunku wykorzystywane są umiejętności wzrokowe (wzrokowo-percepcyjne i wzrokowo-ruchowe).
- Język – dziecko poznaje takie przyimki jak „nad”, „pod”, „za”, „przed” i „w”. Dzięki temu powiększa zasób słownictwa i – podczas poruszania się w określonym kierunku – poprawia się jego orientacja w przestrzeni (Delaney, 2016).
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
- Pakiety lekcyjne
- Zajęcia rewalidacyjne dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Bawimy się razem – zajęcia rewalidacyjne dla uczniów ze spektrum autyzmu
- Uczeń z niedosłuchem – program rewalidacji indywidualnej
- Pojęcia ilościowe – Rozwój umiejętności szkolnych w spektrum autyzmu – scenariusz zajęć
- Przykładowy program terapii pedagogicznej dla ucznia z ASD – poziom poznawczy
- Zajęcia rewalidacyjne – spektrum autyzmu i zaburzenia pokrewne
- Układanie w logiczny ciąg – spektrum autyzmu
- Ćwiczenia percepcji słuchowej – pomysły na zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Przykładowa ocena pracy rewalidacyjnej
- Depresja i nawykowe wyrażenia w autyzmie – zajęcia
- Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych
