Reklamy
Reklamy
Reklamy
banksy-outdoors-street-art-5-499x276
Banksy

Fakt, że istnieją duże różnice miedzy trudnościami poznawczymi związanymi z autyzmem a tymi wynikającymi z zaburzeń uczenia się, nie oznacza, że dziecko nie może mieć obu rodzajów zaburzeń jednocześnie. Chociaż u dzieci z ASD dysleksja występuje rzadko, czasami się to zdarza (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

Upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się (NLD, NVLD, Nonverbal Learning Disabilities) – zaburzenie uczenia się (właściwiej wada neurologiczna) przypominające całościowe zaburzenie rozwoju, mające podłoże najprawdopodobniej związane z zaburzonym funkcjonowaniem prawej półkuli mózgu (uszkodzeniem istoty białej[1]).

Nie zostało sklasyfikowane w ICD-10 i DSM-IV (specyficzne i nieokreślone zaburzenie uczenia się). Pod pewnymi względami przypomina zespół Aspergera (który bywa nazywany jego skrajną formą, 80% osób z ZA wykazuje objawy NLD), a prawdopodobnie 51% osób z ZA cierpi także na NLD. Obydwa zaburzenia łatwo pomylić. Po raz pierwszy wspomniane przez Johnsona i Myklebusta w latach 1970. Dokładniej opisane w 1985 i 1995 r. przez B. Rourke’a. Niekiedy za najlepszy wiek na jego zdiagnozowanie uznaje się 9 lat (dla autyzmu dziecięcego 3 – 3,5, a ZA – 6). Czasami bywa uznawany za pojęcie neuropsychologiczne, a nie zaburzenie psychiatryczne. Rozpowszechnienie spektrum NLD może okazać się bardzo duże – od 1 do 5% w całkowitej populacji do nawet 10% w szkołach specjalnych.

Całkowicie błędne jest uważanie tego zaburzenia za mniej poważne i upośledzające od CZR, w niektórych przypadkach może być wręcz odwrotnie (jest to tym bardziej prawdopodobne, im bardziej pokrywają się objawy NVLD czy np. ZA lub PDA).

„Jeżeli twoje dziecko ma problem z fonetyką (wymawianiem słów), warto sprawdzić czy nie ma dysleksji. Większość psychologów szkolnych i klinicznych przeprowadza badania w kierunku tego zaburzenia.

NLD

Zaburzenie uczenia się, które częściej występuje u dzieci z ASD, jest upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się (ang. nonverbal learning disability, NLD mają pewne trudności z matematyką, mniejsze zdolności wzrokowo- przestrzenne (wykorzystywane np. przy układaniu puzzli, szukaniu wyjścia z labiryntu, rysowaniu) i problemy z ręcznym pisaniem, ale radzą sobie dobrze z zadaniami, do których wykonania potrzebne są przede wszystkim umiejętności językowe (np. czytaniem, literowaniem, odpowiadaniem na pytania). Często są mało zręczne, późno zaczynają chodzić lub zdobywają inne umiejętności ruchowe, takie jak jazda na rowerze.

Wiele dzieci z NLD ma trudności z odczytywaniem emocji innych, a także inne problemy społeczne, związane np. z nieśmiałością lub nieumiejętnością nawiązywania przyjaźni. Niektóre z tych trudności pokrywają się z ASD (między innymi problemy społeczne i późny rozwój umiejętności ruchowych), inne są stosunkowo rzadkie przy ASD (mniejsze umiejętności wzrokowo – przestrzenne).

Aby spełnić kryteria diagnostyczne NLD, dziecko musi mieć charakterystyczne objawy tego zaburzenia związane z poziomem zdolności poznawczych i szkolnych, w tym słabe umiejętności matematyczne i wzrokowo – przestrzenne oraz niższy poziom inteligencji niewerbalnej; objawy społeczne i motoryczne nie są wystarczające do zdiagnozowania NLD.

Jeśli twoje dziecko ma kilka z wymienionych trudności, warto poddać je odpowiednim testom, aby sprawdzić, czy mogłaby mu pomoc dodatkowa pomoc w nauce matematyki lub terapia zajęciowa”.

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: