Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają problemy z układem przedsionkowym, który wpływa na ich poczucie równowagi, postrzeganie ruchu i koordynację, twierdzi Tony Attwood

„Dziecko jest ‚niepewne grawitacyjnie’, niepokoi się, gdy traci grunt pod nogami, i jest zdezorientowane, gdy musi gwałtownie zmieniać pozycję ciała, co jest wymagane na przykład podczas gry w piłkę nożną. Poczucie równowagi też może być zachwiane, co przejawia się skrajnym niepokojem osoby, kiedy przyjmuje pozycję do góry nogami.

Line Holliday Willey wyjaśnia:

Ruch nie jest moim przyjacielem. Żołądek podjeżdża mi do gardła, kiedy patrzę na karuzelę albo zbyt szybko biorę zakręt czy też jadę samochodem w pagórkowatym terenie. Po urodzeniu pierwszego dziecka odkryłam, że moje problemy z ruchem nie ograniczały się do wesołego miasteczka i jazdy samochodem. Nie mogłam się kołysać z moimi córkami, mogłam jedynie je kołysać, nie odrywając stóp od podłogi, i tak też robiłam, nawet w fotelu na biegunach (Willey, 1999, s. 76).

Znam też dzieci z zespołem Aspergera, którym przejażdżki kolejką górską sprawiają ogromną przyjemność – do tego stopnia, że kolejki stają się ich szczególnym zainteresowaniem. Patrzenie na nie i słuchanie ich sprawi tym dzieciom dużą radość.

Dopiero zaczynamy badać problemy dzieci i dorosłych dotkniętych zespołem Aspergera z układem przedsionkowym…” (Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s