Reklamy
Reklamy
animal-children-photography-elena-shumilova-13
Elena Shumilova

Czy mógłbyś podać przykład czegoś, co sprawia osobom autystycznym prawdziwą radość?

„Jest coś takiego, czego pewnie byście się nie domyślili, a co sprawia nam prawdziwą przyjemność. Chodzi o zaprzyjaźnienie się z przyrodą. Z relacjami z ludźmi nie radzimy sobie najlepiej, bo za dużo zastanawiamy się nad tym, jakie robimy na kimś wrażenie albo jak powinniśmy zareagować na to czy tamto. Ale przyroda zawsze jest obok, gotowa łagodnie nas otulić: migocząc, kołysząc się, bulgocząc, szeleszcząc.

Wystarczy, że patrzę na przyrodę, żebym miał wrażenie, jakby mnie pochłaniała, i w tym momencie czuję, że moje ciało zmienia się w maleńką drobinkę, drobinkę sprzed moich narodzin, drobinkę, która roztapia się w naturze. Jest to tak niesamowite uczucie, że zapominam, że jestem człowiekiem, na dodatek niepełnosprawnym.

Przyroda uspokaja mnie, kiedy jestem wściekły, i śmieje się ze mną, gdy jest mi wesoło. Może pomyślicie, że to niemożliwe, żeby przyroda była czyimś przyjacielem. Ale ludzie także są częścią królestwa zwierząt i być może my, autycy, wciąż mamy resztki tej świadomości, ukryte gdzieś głęboko. Zawsze będę pielęgnował tę cząstkę mnie, która uważa przyrodę za przyjaciela”. – Naoki Higashida , trzynastolatek z autyzmem.

źródło: Naoki Higashida: „Dlaczego podskakuję”, Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o. o., Poznań 2015 

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: