Kariera

Dr Temple Grandin, autorka wielu książek na temat autyzmu, jest profesorem zootechniki na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado. Obecnie prowadzi wykłady na temat autyzmu na całym świecie. Jej osiągnięcia są niezwykłe, ponieważ była dzieckiem ze spektrum autyzmu, znana działaczka na rzecz zwierząt, udziela cennych rad:

„Staram się jeździć z odczytami do środowisk związanych z tworzeniem technologii. Jeżdżę na konferencje dla osób szczególnie uzdolnionych i dla osób z autyzmem, na spotkania hodowców i przetwórców mięsa. Spotykam tam wielu mechaników, którzy mają zaburzenia ze spektrum autyzmu. W swym drugim życiu zawodowym widziałam wiele starszych osób pracujących na różnych stanowiskach, którym nigdy nie postawiono diagnozy. Byli to programiści, spawacze, projektanci i wytwórcy metali. Widzę, że dilerzy samochodowi poszukują mechaników, a fabryki mają pracę dla osób potrafiących budować i naprawiać różne rodzaje sprzętu.

Pracownicy tacy mają dobre posady i umiejętności społeczne wystarczające do utrzymania pracy pomimo zmiany właściciela firmy. W ich przypadku trzymanie się jednego miejsca zatrudnienia może być dobrym rozwiązaniem. Znałam kiedyś człowieka, świetnego specjalistę od elektroniki, który został przeniesiony do innej filii swojej firmy. Skończyło się to katastrofą: nie dogadywał się z nowym szefem, co odbijało się na jego pracy.

Wskazówki dla szefów

Ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrzebują odpowiedniego szefa, który wydaje jasne i konkretne polecenia.

Wielka firma informatyczna SAP prowadzi aktualnie rekrutację osób z autyzmem, które będą naprawiały wadliwe oprogramowanie, ponieważ są one niezwykle wyczulone na szczegóły. Jeśli takiej osobie pokażemy zdjęcia liter różnej wielkości, ta z pewnością szybciej rozpozna litery mniejsze. W Hollywood jest również firma zatrudniająca osoby z autyzmem do pracy nad animacjami komputerowymi do filmów. Firmy te wykorzystują fakt, że dużą uwagę przywiązujemy do szczegółów.

W swym życiu zawodowym poznałam wielu ludzi z mojego pokolenia z klasycznymi objawami autyzmu, którym nigdy nie postawiono diagnozy. Pracowali jako projektanci urządzeń, spawacze i budowniczy młynów.

Szefowie pamiętajcie!

  1. Najlepsze są instrukcje na piśmie. Trzeba jasno określić, na czym ma polegać zadanie i jaki jest termin jego wykonania.
  2. Zadania, które składają się z kilku etapów, powinny być rozpisywane w punktach – tak jak przegląd przedlotowy. Szefowie powinni unikać wydawania rozbudowanych, ustnych poleceń.
  3. Osoba z autyzmem może potrzebować dłuższego szkolenia, ale będzie zwracała uwagę na szczegóły i zapamięta wszystkie zasady.
  4. Gdy ktoś popełnia błędy natury społecznej, szef powinien konkretnie powiedzieć takiej osobie, co robi nie tak. Aluzje nie działają. Miałam kiedyś szefa, który wprost powiedział mi, że powinnam bardziej dbać o higienę, co pozwoliło mi utrzymać pracę.

Geniusz a odstępstwo od normy

W dzisiejszym systemie oświatowym Einstein prawdopodobnie zostałby uznany za osobę z autyzmem. Nie mówił do trzeciego roku życia. Cavendish, naukowiec, który odkrył kilka praw rządzących zjawiskiem elektryczności, prawdopodobnie też miał autyzm.

Bardzo ważna dla genialnych dzieci jest nauka wykorzystywania swych umiejętności. Typowe dzieci z autyzmem muszą się nauczyć, że trzeba czasem wyjść do ludzi, żeby znaleźć pracę i być szczęśliwym. Chciałabym, żeby wszystkie dzieci o odmiennym sposobie myślenia odniosły sukces” (Grandin, 2017).

źródło: Temple Grandin: „Starsze dziecko z autyzmem”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s