Reklamy
Reklamy

Tony Attwood twierdzi, że profil umiejętności ruchowych w ASD może obejmować upośledzenie sprawności manualnej, zaburzenie koordynacji, równowagi, chwytu i napięcia mięśniowego oraz niższe tempo wykonywania zadań manualnych

„Problemy z równowagą można zbadać za pomocą testów umiejętności stania na jednej nodze z zamkniętymi oczami oraz chodzenia wzdłuż jednej linii, tak jakby była to rozpięta na wysokości lina. Temple Grandin pisze: „nie potrafię utrzymać równowagi, gdy chodzę, stawiając jedną stopę przed drugą (wzdłuż jednej linii)” (Grandin, 1984). Nita Jackson opisuje swoje trudności w chodzeniu:

Nauka chodzenia była najgorsza. Nigdy nie pomyślałam o tym, żeby pomóc sobie rękami. Górna część ciała ciągle była sztywna, tak jakbym miała ramiona przyszyte do boków tułowia. Chodzenie wzdłuż jednej linii (stawianie jednej stopy przed drugą, tak jakbym chodziła po linie) było niemożliwe, więc opanowałam taki dziwny chód, charakterystyczny dla kaczki albo człowieka z poważnym problemem z pęcherzem. Był to tylko jeden z wielu powodów prześladowania mnie przez rówieśników (Jackson, 2002, s. 87).

Cechy te wpływają na możliwość korzystania przez dziecko z wyposażenia placów zabaw oraz na jego sprawność fizyczną w niektórych ćwiczeniach na sali gimnastycznej. W większym stopniu narażają go też na dokuczanie.

Hans Asperger zauważył, że niektóre z badanych przez niego dzieci miały nietypowy wyraz twarzy. O jednym z chłopców napisał: „Jego twarz była bez wyrazu i sztywna” (Asperger, 1994/1991, s. 57). U osoby z zespołem Aspergera może wystąpić brak zróżnicowania mimiki twarzy w celu wytwarzania myśli i emocji. „Beznamiętna” mina, brak jakiegokolwiek zabarwienia emocjonalnego i subtelnych ruchów twarzy mogą sprawić, że wydaje się ona smutna. Nieporadna mowa ciała została uwzględniona w kryteriach diagnostycznych Christophera Gillberga (Gillberg i Gillberg, 1989). (Tu przykładowy test – odczytywanie emocji z wyrazu twarzy – oczy). Zauważyłem też, że mowa ciała osoby z ZA podczas rozmowy z partnerem może przypominać niezsynchronizowany taniec.

Choć dysponujemy dość sporym materiałem badawczym i wiedzą kliniczną na temat społecznych, emocjonalnych, językowych i poznawczych umiejętności osób z zespołem Aspergera, to jednak stosunkowo niewiele wiemy o ich umiejętnościach ruchowych (Smith, 2000). W najbliższych latach należy przeprowadzić więcej badań w tym obszarze oraz opracować i poddać ewaluacji więcej strategii służących poprawie umiejętności ruchowych i koordynacji” (Attwood, 2013).

źródło: T. Attwood: „Zespół Aspergera Kompletny Przewodnik”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: