JungleVines1

Układ przedsionkowy uzmysławia nam ruch i daje znać, kiedy nasze ciało odchyla się od pionu. Dzieci, Które nie są w pełni świadome tych informacji, mają problemy z równowagą lub koordynacją, częściej się przewracają i są niezdarne.

„W odniesieniu do niektórych mówi się o „niepewności grawitacyjnej”, gdyż chodzenie po niektórych powierzchniach oraz ryzyko utraty równowagi mogą je denerwować, a nawet przerażać.

Na takie dzieci korzystnie działają bodźce przedsionkowe, których źródłem jest np. kręcenie się w okół własnej osi lub huśtanie, w mniejszym stopniu każdy inny ruch. Podobnie jak w terapii nastawionej na świadomość prioprioceptywną wyolbrzymianie i powtarzalność zwiększają koncentrację.

Zabawy, takie jak kręcenie na karuzeli, huśtanie za ręce i nogi przez dwie osoby czy wożenie w okół w wózku, stymulują układ przedsionkowy i sprawiają, że dziecko jest bardziej świadome środka swojego ciała. A problemy z równowagą mogą sprawiać, że dziecko jest bardziej ostrożne lub przestraszone, nie chce dokazywać z rówieśnikami i woli siedzieć w ciszy.W przypadku takiego dziecka zacznij od powolnych ruchów i stopniowo zwiększaj tempo. Zamiast od razu sadzać je na huśtawce, pozwól mu najpierw huśtać inne dziecko. Przejażdżki na kocu lub w kartonie pomagają również w bezpieczny sposób ćwiczyć równowagę. W trakcie zabaw wymagających chodzenia wstecz i biegania dziecko musi się skoncentrować, by nie stracić równowagi.

Pokonując tor przeszkód, dzieci mogą uczyć się chodzenia do przodu, do tyłu i bokiem po równoważni. Warto dodawać nowe wyzwania, np. podskakiwanie na jednej nodze z jednoczesnym wykopem drugą, chodzenie po niestabilnej powierzchni trampoliny oraz na palcach wzdłuż linii.

Jeżeli dziecko jest gotowe do integracji sensorycznej na wyższym poziomie, można wprowadzić zabawy wymagające zaangażowania więcej niż jednego zmysłu naraz, takie jak podskakiwanie i rzucanie piłką do celu w tym samym czasie.

Obracanie dziecka w kole do pływania, podrzucanie przez dorosłego, zeskakiwanie z krawędzi basenu, wirowanie w wodzie i odczuwanie ruchu fal na własnej skórze to zabawy związane z wodą, dostarczające bodźców przedsionkowych. Bawiąc się na piasku, dziecko musi utrzymać równowagę na nierównej powierzchni (Sher, 2014).

źródło: B. Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu i przetwarzania”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

2 Comments »

  1. Moje dzieci raczej nie miały problemów. Piotrek (ASD) zawsze był mówiąc brzydko „ślamazarny” lubił zabawy na placu zabaw – równoważnia, różnego rodzaju drabinki/wspinaczki. Pomagałam/podsadzałam – radził sobie – ale wolniej. Plac zabaw to naprawdę dobra opcja w ciepłe dni… Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s