Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Rudolf Laban to twórca nowoczesnej kinetografii oraz gimnastyki twórczej (ekspresyjnej). W jego metodzie wyróżnia się następujące kategorie:

1. Ruch prowadzący do poznania własnego ciała

„Poznanie własnego ciała i sprawowanie kontroli nad jego ruchami stanowi element zasadniczy ruchu, który prowadzi do ukształtowania własnej tożsamości, wyodrębnienia „ja” z otoczenia. Ruchy zaliczane do tej kategorii pozwalają na stopniowe poznanie poszczególnych części ciała: stóp, kolan, nóg, bioder, które stanowią łącznik między człowiekiem i podłożem.

2. Ruch kształtujący związek jednostki z otoczeniem fizycznym

Ma na celu wykształcenie orientacji w przestrzeni. Zasadnicze działania odbywają się na podłodze, co prowadzi do wytworzenia kontaktu z podstawą i daje poczucie stabilności.

3. Ruch wiodący do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem

Sprzyja wytworzeniu się zaufania do drugiego człowieka i budowaniu związku. Głównym celem jest nawiązanie pozytywnych i znaczących kontaktów z innymi osobami opartych na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu potrzeb partnera oraz na wzajemnym zaufaniu.

Ze względu na typ związków międzyludzkich Rudolf Laban klasyfikuje ruch na:

  • ruch „z”, gdzie jeden z partnerów jest bierny, drugi zaś opiekuńczy i aktywny względem drugiego;
  • ruch „przeciwko”, który ma charakter zabaw pseudo agresywnych i daje dzieciom możliwość poznania własnych i cudzych sposobów reagowania w sytuacjach konfliktowych o zabarwieniu emocjonalnym. Pozwala kontrolować swoje emocje i zachowania;
  • ruch „razem” prowadzący do wytworzenia harmonii i równowagi, wymagający jednakowego zaangażowania partnerów.

4. Ruch prowadzący do współdziałania w grupie

Występuje w nim ruch „z”, „przeciwko”, „razem”. Różnica między ruchem wiodącym do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem a ruchem prowadzącym do współdziałania w grupie polega na liczbie uczestników. Ćwiczenia wykonuje się początkowo w trójkach, a potem z całą grupą” (R. Naprawa, A. Tanajewska: „INDYWIDUALNE PROGRAMY EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNE…”, Harmonia, Gdańsk, 2016).

Powiązane: PDF

fot. Tarikuł Raana / unsplash.com

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: