
Dzisiaj funkcjonuje już nazwa „niepełnosprawność intelektualna”.
Przez „upośledzenie umysłowe” oraz „niezdolność do uczenia się” rozumie się powolny rozwój oraz słabe wyniki uczenia się (U. Frith, 2015). Jednak zdolność do uczenia się przejawiają nawet osoby o ograniczonej inteligencji. O upośledzeniu umysłowym orzeka się głównie na podstawie IQ mierzonego testami inteligencji. Iloraz inteligencji w granicach od 85 do 115 uważa się za normalny; przedział od 85 do 70 to wyniki niskie; jeśli IQ wynosi poniżej 70 punktów, mówi się o upośledzeniu umysłowym; upośledzenie określa się jako „poważne”, gdy IQ jest niższe od 50. Niskie przedziały IQ odzwierciedlają coraz poważniejsze anomalie mózgu, a tym samym coraz większe ograniczenia zdolności przetwarzania informacji. W tym sensie iloraz inteligencji można uznać za wskaźnik stanu mózgu.
Mniejsze lub większe upośledzenie umysłowe lub niezdolność do uczenia się – definiowane na podstawie wyników w testach inteligencji – dotyczą około 3% uczniów, ale zaledwie 0,3% dotkniętych jest poważnym upośledzeniem umysłowym [(Roeleveld, Zielhuis, Gabreels, 1997) U. Frith, 2015]. Nawet jeśli dzieci te nie są w stanie zdać wielu szkolnych egzaminów, to jednak potrafią nauczyć się, czytać, pisać i liczyć. Olbrzymie korzyści przynosi w ich przypadku cierpliwe i dostosowane do indywidualnych potrzeb nauczanie, prowadzone nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe ich życie. Badania w warunkach laboratoryjnych wykazały, że uczenie się wpływa na lepsze wykonywanie zadań – i to w krótkim czasie od rozpoczęcia nauki [(Zeaman, House, 1963), U. Frith 2015]. W dłuższym czasie postępy obserwuje się nawet u dzieci poważnie upośledzonych umysłowo. Dane takie dobitnie świadczą o istotnej roli edukacji specjalnej.
W wielu publikacjach można znaleźć informację, że 75% dzieci z autyzmem jest dotkniętych upośledzeniem umysłowym. To szacunkowe wyliczenie opiera się na danych z populacji klinicznych i nie uwzględnia całego spektrum zaburzeń autystycznych. Nowe badanie przeprowadzone w południowo – wschodniej Anglii na populacji dzieci siedmioletnich wykazało, że jedynie 35% dzieci dotkniętych zaburzeniami ze spektrum zaburzeń autystycznych, w tym dzieci z zespołem Aspergera, miało IQ poniżej 70 [(Baird i in., 2000), Frith 2015]. Wynika to z faktu, że mamy coraz większą wiedzę na temat autyzmu u inteligentniejszych dzieci. Dane te pozwalają przypuszczać, że niezdolność do uczenia się nie jest związana z autyzmem tak mocno, jak niegdyś sądzono.
Nie należy jednak zakładać, że wysoki poziom IQ wyklucza patologię mózgu. Występuje ona także u osób z autyzmem, których IQ mieści się w granicach normy lub nawet ją przekracza. Już Hans Asperger zauważył wiele lat temu, że osoby dotknięte tym zaburzeniem potrzebują nauczycieli, którzy rozumieliby ich stan i umożliwiali uczenie się własnym trybem. Potrzebny jest im ktoś, kto w subtelny sposób nimi pokieruje, nie sprawdzają się zaś w ich przypadku metody opierające się na konfrontacji (Asperger, 1944). Wprawdzie wiele inteligentnych dzieci z autyzmem potrafi wykonać takie same zadania, co uczęszczające z nimi do jednej klasy dzieci typowo rozwijające się, jednak przypuszczalnie wykonują je one w odmienny sposób. Określaniu różnic tego rodzaju służy wiele badań psychologicznych (U. Frith, 2015).
źródło: Uta Frith „Autyzm Wyjaśnienie Tajemnicy”, GWP, Sopot 2015
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zespół Aspergera u nastolatków
- Drzwi – Aspie Zaklinaczka
- Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Zespół Aspergera – relacje z rówieśnikami. Spektrum przypadku
- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Talent poznawczy w zespole Aspergera
- Dziewczęta z ASD w szkole
- Autyzm – wyjaśnienia stereotypowego działania i myślenia
- Wrażliwość wzrokowa w ZA

