Reklamy
Reklamy
ObrazJoasia-2
Projekt Joanny Sztencel – zrealizowany w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym pt. „Potrafię, lubię, mogę . . . ” – „Mogę być kiedyś monterem jak mój tata” – Kuba 13 lat . Dzieci z ośrodka posiadają skierowanie do szkolnictwa specjalnego z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim – źródło: strona internetowa Inkla Uniwersytet SWPS

Autyzm może występować z innymi zaburzeniami i chorobami często nie odróżnia się objawów autyzmu  myląc je ze współwystępującym odrębnym zaburzeniem przez co obraz autyzmu dla osób niewtajemniczonych jawi się niesłusznie jako choroba umysłowa.

Diagnozę autyzmu powinno się zacząć od wizyty w gabinecie psychiatrycznym by zaoszczędzić sobie i dziecku wielu nieporozumień. Zagadnienie to nie jest jasne ani proste.

Współwystępowanie chorób i/lub zaburzeń (co-occurence) i współchorobowość (comorbidity) to kategorie słabo zdefiniowane i niejednoznacznie interpretowane, czasem stosowane zamiennie, co jest nieuprawnone. Badań nad współwystępowaniem i współchorobowością w autyzmie jest mało. W nielicznych pracach próbuje się dokonywać diagnozy różnicowej między autyzmem a zaburzeniami hiprkinetycznymi czy depresją [(Matson, Nebel-Schwalm, 2007), art. Alina Czapiga].

Nas w tym przypadku bardziej interesuje pojęcie upośledzenia umysłowego. Według S.Siwka „Upośledzenie umysłowe jest zaburzeniem powstającym w okresie rozwojowym we wczesnych fazach ontogenezy (wskazywany w literaturze okres do 18 roku życia jest zbyt rozległy, przyjęcie go może powodować błędy w diagnozie wynikające z braku różnicowania upośledzenia umysłowego i otępienia). Jest to zaburzenie obniżające potencjał rozwojowy dziecka […] Jest zaburzeniem trwałym, ale niepostępującym w sytuacjach zapewniającym właściwą rehabilitację dziecku niepełnosprawnemu. Zaburzenie jest zróżnicowane objawowo […] Charakter tego zaburzenia: objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju obejmują całą osobowość, świadczą o deficytach w myśleniu, mowie, mimice, motoryce, spostrzeganiu, pamięci, uwadze. Cechą wspólną wszystkich osób upośledzonych umysłowo jest niedorozwój wyższych czynności poznawczych – funkcji najmłodszych, najpóźniej występujących w filo – i ontogenezie . . . „(S. Siwek, 2007).
Autyzm oprócz występowania choroby umysłowej może jak już wcześniej opisywałam i iść w parze ze schizofrenią. Jeśli tak się stanie możemy spodziewać się stanów współwystępujących (właściwie ze schizophrenia spectrum): zaburzenia lękowe, dysfunkcje intelektu, zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, a w zakresie współchorobowości: zaburzenia lękowe, depresję, agresję, zaburzenia odżywiania, ADHD, tiki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Można się tylko domyślać jak ciężko wyłuszczyć z tej materii samą istotę autyzmu. Gdy idzie w parze z upośledzeniem umysłowym sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana . . . Opiszę ją w innym poście.

żródło: Alina Czapiga, Instytut Psychologii, Uniwersytet Wrocławski „Model rozwoju w autyzmie i zaburzenia współwystępujące” – B. Winczura „Autyzm na granicy zrozumienia” IMPULS, Kraków 2010

Stanisław Siwek rozdział 2 „Upośledzenie umysłowe”, Krótkie wykłady psychologii „Neuropsychologia kliniczna dziecka”- Redakcja naukowa: Aneta R. Borkowska, Łucja Domańska, PWN, Warszawa 2007

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: