Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Brak koncentracji uwagi przejawia się w różnych formach i w różnych rodzajach zaburzeń od autyzmu, ASD, ADHD, ADD, zaburzenia integracji sensorycznej SPD po dysleksję. W książce Ronalda D. Davisa i Eldona M. Brauna pt. Dar uczenia się brak koncentracji wiąże się z dezorientacją, która jest zdaniem Davisa kluczowa w trudnościach w nauce (temat opisywany także w książce Dar dysleksji)

Autorzy „Daru uczenia” twierdza, że „brak koncentracji uwagi jest wynikiem spontanicznej dezorientacji, choć nie tylko – niemożność ukończenia rozpoczętej czynności jest interesującym splotem przyczyn i skutków. W tym przypadku efekt impulsywności bądź „przerzucania się” z jednej czynności na drugą wyraźnie jest powodem, dla którego dziecko nie potrafi ukończyć rozpoczętej trudności. Uważamy to za manifestację spontanicznej dezorientacji, lecz rolę grają także przyczyny rozwojowe, czyli brak takich pojęć, jak konsekwencja, czas, następstwo oraz porządek. Dziecko może nie być zdolne do ukończenia rozpoczętej czynności, ponieważ w jego świecie pojęcie kończenia jako takie może w ogóle nie istnieć.

Element szybkiego rozpraszania uwagi jest również interesującą kombinacją czynników. Dziecko jest bardziej świadome otoczenia i bardziej ciekawskie niż inni ludzie. Uwaga kogoś, kto się często nudzi, może łatwo ulegać rozproszeniu. Jednak nawet jeśli nie nudzi się, coś nowego, co pojawia się w otoczeniu, natychmiast przyciągnie jego uwagę. Pomimo korekcji ADD taka osoba pozostaje wciąż bardziej czujna i ciekawa niż inni, więc, do pewnego stopnia, będzie dalej przejawiać takie zachowania. Kiedy dziecko nauczy się wielozadaniowości, będzie mogło dzielić swoją uwagę pomiędzy dwie czynności wykonywane w tym samym czasie, zamiast „przerzucać” ją wciąż pomiędzy jedną a drugą. Do pewnego stopnia ulży to nauczycielowi, choć prawdziwym rozwiązaniem jest tutaj sprawienie, by to, co się dzieje w klasie, było najciekawszą rzeczą w otoczeniu ucznia.

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: