Julia Moor w swojej książce pt. Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym zwraca uwagę na istotny aspekt muzyki w terapiach dzieci z ASD

Dźwięki, muzyka mogą wywołać rozdrażnienie jak i ukojenie. Trzeba rozważnie nimi manipulować. Jednak nigdy nie zostaną one obojętne dla dziecka. Temple Grandin w Autystycznym mózgu stwierdza, że jedynie muzykoterapia ma wpływ na nasze mózgi, stąd pomysł na ten wpis. Zacznijmy zatem od piosenek i melorecytacji

Piosenki i melorecytacje rozwijające mowę

„Prócz zwykłego słuchania nagrań piosenek, niezwykle rozwijające dla dziecka są wszelkie zabawy muzyczne wykorzystujące rytm oraz połączenie rytmu i słowa, takie jak uderzanie w bębenek lub wyklaskiwanie rytmu do skandowanych słów (melorecytacja). Mowa ma własny rytm, który dzieciom autystycznym, nawet tym mniej upośledzonym i mówiącym, sprawia dużo trudności (w życiu dorosłym jest to dla nich kolejny uciążliwy stygmat). Ćwiczenia kształtujące poczucie rytmu rozwijają dzieci na wielu poziomach, m. in.

  • Przerysowany rytm i intonacja mowy uświadamiają dzieciom autystycznym gdzie zaczyna się i kończy zdanie, a niespotykana wcześniej rytmiczna recytacja zachęca do skupienia uwagi.
  • Ponieważ dzieci autystyczne od wczesnego dzieciństwa wykazują słabą motywację do uczestniczenia w jakichkolwiek społecznych interakcjach opartych na komunikacji pozawerbalnej, nie kształtują zdolności będących później podstawą porozumiewania się słownego. Dotyczy to np. umiejętności robienia czegoś na zmianę z drugą osobą, której naturalnym przedłużeniem jest rozmowa (jej uczestnicy mówią do siebie na zmianę). Posługujące się mową dzieci z cechami autyzmu często wygłaszają monologi, nie zostawiając miejsca na odpowiedź lub reakcję drugiej osoby i nie zwracając uwagi na to, co chciałyby powiedzieć. Zsynchronizowanie twojej mowy z rytmem ruchów dziecka uświadamia mu, że to co robi może wpłynąć na szybkość i treść tego, co mówisz, a tym samym nakłonić do uczestniczenia we wspólnym działaniu” (Moor, 2006).

Przykładowe zajęcia/pomysły

 

źródło: Julia Moor: „Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym”, Cyklady, Łódź 2006 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s