Reklamy
Reklamy

„Dla dzieci autystycznych jesień i zima mogą okazać się bardzo przyjaznymi porami roku. Wiele z nich woli chłód niż upał, a maluchy, które mają tendencję do częstych upadków, mniej się potłuką, mając na sobie grube ciepłe ubrania” ~ Julia Moor

Zabawy z suchymi liśćmi

  • Wsłuchiwanie się w szelest liści pod nogami.
  • Wskakiwanie w kupkę suchych liści na sygnał „Do startu – gotowi – hop!, a potem rozrzucanie ich dookoła.
  • Poproś dziecko, żeby wypuściło z ręki kilka liści i popatrzcie wspólnie, jak tańczą na wietrze i opadają.
  • Jeśli często chodzicie na spacer tą samą trasą, rób dużo zdjęć. Pomogą ci one potem zilustrować pogadankę o porach roku. Najlepiej mieć wtedy kilka fotografii tego samego, znajomego dziecku drzewa. Oglądając je, maluch łatwiej niż na podstawie ilustracji w książce uświadomi sobie, co dzieje się z liśćmi na przestrzeni roku. Możesz też przygotować własną książeczkę o porach roku i lustrowaną prawdziwymi liśćmi i zdjęciami waszego drzewa. Na kilku z nich niech znajdzie się także dziecko.
  • Zawsze kiedy wychodzicie na dwór, powiedz dziecku wyraźnie, jaka jest pogoda. Możesz też się posłużyć kartami obrazkowymi dla deszczu, śniegu, mgły, lodu. Pozwól maluchowi przyjrzeć się, dotknąć, a może nawet spróbować śniegu albo gradu. Bądź konsekwentny w nazywaniu różnych zjawisk pogodowych. Jeśli np. mówisz „wiatr”, nie wprowadzaj nowych określeń typu „wichura” czy „zamieć”, zanim dziecko dobrze przyswoi znaczenie słowa „wiatr”.

Zabawy na śniegu

  • Chodzenie po śladach w śniegu. Zaproś do zabawy jeszcze jedną osobę. Ty idziesz pierwszy, a twój pomocnik prowadzi dziecko za rękę po twoich śladach.
  • Przygotuj butelkę po płynie do mycia naczyń napełnioną wodą z barwnikiem spożywczym lub farbą plakatową. Rysujcie na śniegu duże obrazki lub wzory.
  • Podlejcie śnieg ciepłą wodą z konewki i obserwujcie, jak się rozpuszcza.
  • Tak jak jesienią, przygotuj zdjęciowy (lub filmowy) pamiętnik o zimie. Przypominanie sobie zimy za pomocą obrazów jest znacznie łatwiejsze niż przy użyciu słów. Rozmowa o wydarzeniach z przeszłości utrwala w pamięci przyjemne wspomnienia i sprawia, że nie kojarzą się potem z czymś negatywnym, np. niemiłymi doznaniami fizycznymi.

Zabawy na wietrze 

  • Spróbuj zabaw z wiatraczkami, dzwonkami wietrznymi i szarfami ze wstążki lub bibuły. Dzieci zazwyczaj bardzo je lubią. Pamiętaj jednak, że tego typu zabawki niektóre maluchy zachęcają do interakcji, a inne pochłaniają tak mocno, że dziecko bez reszty pogrąża się we własnym świecie. Obserwuj zabawę i reaguj stosownie do sytuacji (Moor, 2006).

źródło: Julia Moor: „Śmiech zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym”, Wydawnictwo Cyklady, Łódź-Warszawa 2006 

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: