Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy
Pio tyłem na dróżce ok
Piotrek

Wiele dzieci i nastolatków z ASD w szkole staje się ofiarą zaczepek, lekceważenia lub znęcania. Badania przeprowadzone niedawno przez zespół Paula Shattucka, wykazały, że prawie połowa dzieci z ASD zmaga się z tym problemem (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015)

Dzieci autystyczne są często dręczone i odrzucane przez innych uczniów tylko dlatego, że są inne i odstają od grupy. […] Na placu zabaw czy w drodze do szkoły często można więc ujrzeć autystyczne dziecko w centrum grupki małych, szydzących urwisów. Samo dziecko może bić w ślepej furii lub bezradnie płakać. W obu przypadkach jest bezbronne.  – Hans Asperger (1944/2005, s. 99)

Już Hans Asperger wiedział, że tym dzieciakom w szkole nie będzie łatwo. Mruczenie, mówienie pod nosem, kiwanie, strzepywanie z dłoni niewidocznej wody, powtarzanie, ruchy mimowolne, specyficzny ton głosu, łapanie się za uszy, wpatrywanie się w ścianę… Skutecznie odpycha rówieśników. Dlaczego tak się dzieje:

Wszystko przez wrażliwość

Dzieci z autyzmem są nadmiernie wrażliwe na codzienne bodźce, takie jak określone dźwięki, smaki, faktury, zapachy lub dotyk, które sprawiają, że czują się przytłoczone. Ich cierpienie związane z pojawieniem się tych doznań zmysłowych może być bardzo intensywne. Rodzice czasami nazywają to zjawisko „nadmiarem wrażeń” (Ozonoff, Dawson, McPartland). Żeby chronić się przed hałasem zatykamy uszy. Dla nas hałas to odgłos młota pneumatycznego, dla dziecka z autyzmem może to być  tykanie zegara…

Tony Attwood zawsze podkreślał wagę programów skierowanych do rówieśników uczniów, którzy mają w klasie osobę dotkniętą autyzmem. Nauczyciele powinni znaleźć odpowiedni sposób by wyjaśnić swojej klasie specyficzne trudności osób dotkniętych autyzmem. „Lekcja akceptacji” jest dobrym narzędziem właśnie do tego:

Wczoraj w Faktach TVN dowiedzieliśmy się o zaangażowaniu Fundacji „Na niebiesko”, która podjęła trudny temat wyjaśnienia źródła „niestosownych” zachowań dzieci z autyzmem. Przygotowana „Lekcja akceptacji” jest próbą wyjaśnienia z czym na co dzień muszą zmierzyć się  dzieci z ASD w szkole i dlaczego tak ciężko im się zintegrować z grupą. To dobry program na lekcję wychowawczą dla nauczycieli mających w klasie ucznia z autyzmem/ZA/ASD rówieśnicy powinni wiedzieć z czym na co dzień „walczy”dziwny kolega lub koleżanka z klasy:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jak-czuje-sie-osoba-autystyczna-uczniowie-poznawali-jej-swiat,598669.html

źródło:

  • S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujace dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków 2015
  • T. Attwood: „Zespół Aspergera…”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: