Reklamy

Zachęcaj dzieci do ćwiczenia budowania zdań, ponieważ bardzo ułatwi im to samodzielne pisanie tekstów. Mogą je tworzyć, używając słownictwa wybranego ze szkolnych lektur i podręczników

„Na początek przygotuj kilka słów z książki, która jest uczniowi dobrze znana, utwórz z nich wyrażenia i poproś, aby uczeń ułożył z nimi zdania. Następnie podaj mu kolejne słowa, które będzie mógł połączyć z utworzonymi przez ciebie wcześniej wyrażeniami. W ten sposób powstaną bardziej złożone wyrażenia, a z nich uczeń może ułożyć kolejne – też bardziej skomplikowane – zdania.

Zachęcaj również do ilustrowania wybranych zdań rysunkami, które podkreślają treść. Podobnie jak powyższe ćwiczenie, jest to doskonałe przygotowanie do samodzielnego pisania tekstów.

Konstruowanie wyrażeń jest dobrą okazją do zapoznania uczniów z różnymi rodzajami fraz. Pamiętaj jednak, że kiedy będziesz przedstawiał np. wyrażenia przyimkowe, najpierw powinieneś wytłumaczyć, czym są ich części składowe: przyimki, rzeczowniki, przymiotniki („Przyimki mówią nam, gdzie coś się znajduje lub kiedy się dzieje”), a dopiero potem objaśniaj ich budowę („Wyrażenie przyimkowe zaczyna się przyimkiem i kończy rzeczownikiem, przy czym przed rzeczownikiem może wystąpić przymiotnik”). Poproś też uczniów o:

narysowanie na środku strony drzewa i zapisanie w odpowiednich miejscach poniższych wyrażeń:

  • pod drzewem,
  • za drzewem,
  • na gałęzi,
  • przed drzewem,
  • obok drzewa;

utworzenie listy wyrażeń odpowiadających na pytania, kiedy coś się wydarzyło, np.:

  • po obiedzie,
  • przed kolacją.

Teraz poproś o ułożenie zdań z wyrażeniami przyimkowymi.

Przedstawiona metoda wzbogaca wiedzę uczniów na temat budowania zdań, co czyni to zajęcie bardziej interesującym” (Reid, Green, 2015).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s