Reklamy
Reklamy

Dzień Misia nie ma długiej tradycji, ponieważ obchodzony jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto chętnie jest celebrowane przez najmłodszych i ich rodziców.

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, a najbardziej wszędzie tam, gdzie są dzieci, a więc w przedszkolach, żłobkach, szkołach, a także dziecięcych oddziałach szpitalnych. Światowy Dzień Misia to doskonała okazja do obdarowywania biedniejszych i potrzebujących.

Święto Misia i jego bohater

Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Gdzie dzieci, tam pluszowe misie. Nie ma dziś chyba dziecka, które nie posiada swej ulubionej maskotki i nie ma pewnie takiego, które nie chciałoby świętować jego urodzin. Światowy Dzień Pluszowego Misia organizowany jest przez przedszkola bardzo chętnie. W tym czasie dzieci biorą udział w różnych konkursach, gdzie motywem przewodnim jest pluszowy niedźwiadek. W dniu zorganizowanych uroczystości ogłoszeni zostają zwycięzcy. Dzień Misia w przedszkolu to wyjątkowy dzień. Każde dziecko może przynieść ze sobą swojego ulubionego misiaka, aby wspólnie z nim uczestniczył w zabawie. Jak dzieci świętują dzień misia pluszowego? Wszystko zależy od pomysłowości nauczycieli. Często są to gry i zabawy z misiem w roli głównej, zagadki, zdjęcia z pluszakami, drobny poczęstunek, na którym nie może zabraknąć słodkości, tak uwielbianych przez misie. To okazja do rozpowszechniania bajek i opowiadań o misiach i to nie tylko tych najsławniejszych, ale także tych mniej znanych. Takie imprezy warto również organizować dzieciom w domu, aby mogły celebrować urodziny swoich ukochanych pluszowych niedźwiadków.

Międzynarodowy Dzień Misia – czas na dobroczynność

Pluszowy miś zawsze kojarzył się pozytywnie. Jest symbolem tego, co dobre i wartościowe. Nic dziwnego, że stał się patronem wielu akcji charytatywnych i dobroczynnych, jak „Podaruj Misia” czy „Miś”. Celem każdej z inicjatyw jest pomoc rodzinom ubogim, obdarowanie najbiedniejszych dzieci prezentami świątecznymi czy pomoc niepełnosprawnym (Fundacja Bury Miś). Obchody Światowego Dnia Misia to doskonała okazja do zorganizowania własnej akcji na rzecz potrzebujących. Czy będą to misie wręczane w szpitalach, domach dziecka, czy też paczki dla biednych, pozostaje już tylko kwestią wyboru. Ważne, aby święto pluszowego misia natchnęło wszystkich do czynienia dobra. Taki jest bowiem pluszowy miś – ciepły, dobry i zawsze pod ręką.

Jak jeszcze możemy celebrować święto misia?

Pomysłów na uczczenie dnia misia może być co niemiara. Możemy po prostu podarować komuś pluszowego niedźwiadka, możemy wraz z naszymi dziećmi przygotować wystawę maskotek lub wybrać się na seans z misiem w roli głównej. Spróbujmy zachęcić najmłodszych do pałaszowania miodu lub wspólnie upiec miodowe ciasteczka dla misia. Możemy misie rysować, malować, wyklejać, tworzyć na różne sposoby. Dzień Pluszowego Misia organizowany jest także przez miejskie biblioteki, gdzie można wybrać się z pociechą i jego wiernym pluszowym towarzyszem. Polskie miasta organizują wiele imprez dla najmłodszych z okazji święta pluszowego misia, dlatego warto śledzić informacje i wybrać coś dla siebie. Jeśli jednak żaden inspirujący pomysł nie zagości w głowie rodzica i dziecka, można po prostu poleniuchować i poleżeć razem, bo przecież to też misie bardzo lubią.

Autor: Adrian Adamczyk / źródło: dziendobry.tvn.pl

Reklamy

Światowy Dzień Pluszowego Misia – scenariusz zajęć

Cele:

– rozwijanie aparatu mowy, ćwiczenia emisyjne i ortofoniczne oparte na piosenkach
– reagowanie na sygnał dźwiękowy
– twórcze interpretacje ruchowe do muzyki
– dobieranie ruchu do akompaniamentu.

Pomoce: 

– miś dla każdego dziecka
– dwa różne nagrania skocznej muzyki
– nagranie melodii dowolnego walca.

Przebieg zajęć: 

1. Zabawa integracyjna

Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, mówiąc: Misie mają dzisiaj swoje święto, więc będziemy się z nimi bawić. Kiedy będzie grała muzyka, tańczcie z misiem tak, jak podpowiada wam muzyka. Kiedy muzyka się zatrzyma, powiem wam, jaką czynność mają wykonać misie.

Przykładowe zadania:
– Misie witają się z innymi misiami.
– Misie podchodzą do drzwi.
– Misie podchodzą do okna.
– Misie siadają na podłodze.

2. Zabawa „Śpiewamy dla misia”

Nauczyciel mówi: Przytulcie swojego misia. Teraz zaśpiewamy mu piosenkę (mruczankę). Śpiewa dowolną znaną dzieciom piosenkę za pomocą pojedynczych dźwięków, np.: la, la, la (lub mruczenia). Dzieci próbują naśladować nauczyciela.

3. Zabawa „Tańczymy z misiami”

Nauczyciel proponuje dzieciom wspólny taniec z misiami i wyjaśnia: To, jak będziemy tańczyć, podpowiedzą nam losy z kapelusza (pokazuje dzieciom kapelusz, w którym są losy z instrukcją). Za chwilę jedno z was wylosuje pierwszy los, ja go odczytam, potem włączę muzykę i zatańczymy w sposób opisany na losie. Gdy wyłączę muzykę, będziemy znów losować (za każdym razem losuje inne dziecko).

Przykładowe instrukcje na losach w kapeluszu:
– Tańczymy z misiem w kółeczku.
– Tańczymy z misiem na brzuchu.
– Tańczymy z misiem na głowie.
– Tańczymy, trzymając misia za jedną łapkę.
– Tańczymy z misiem na ramieniu.

4. Zabawa „Prezent dla misia”

Nauczyciel oznajmia: Teraz misie trochę odpoczną (dzieci odkładają misie w wyznaczone miejsce, ale tak, aby misie mogły „patrzeć” na dzieci), a my przygotujemy dla nich prezenty. Proszę, uklęknijcie na podłodze i schowajcie głowy między kolanami. Będziecie pudełkami, w których są prezenty dla misiów. Kiedy zacznie grać muzyka, pudełka się otworzą, a wtedy powiem wam, jakie prezenty otrzymają misie.

Dzieci znajdują wygodne miejsca na podłodze i składają się jak pudełka, a nauczyciel włącza muzykę i mówi, co ma się stać po otwarciu pudełeczek.

Przykładowo:
Z pudełeczka wyskakują piłeczki. (dzieci podskakują)
Z pudełeczka wyjeżdżają samochody. (dzieci biegają i naśladują samochody)
Z pudełeczka wychodzi laleczka. (dzieci tańczą)
Z pudełeczka wychodzi robot. (chodzą jak roboty)
Za każdym razem, kiedy muzyka cichnie, dzieci ponownie zamieniają się w pudełeczka.

źródło: http://www.wszpwn.com.pl

Dzień Pluszowego Misia u Pani Moni

Dzień Pluszowego Misia – karty pracy

Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Cele ogólne:

 • zachęcenie do wypowiadania się na określony temat,
 • zapoznanie z historią powstania pluszowego misia,
 • kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
 • wprowadzenie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, dotykowych, smakowych
 • integracja grupy przez wytworzenie radosnej, serdecznej atmosfery.
 • rozwijanie umiejętności manualnych,

Cele operacyjne – dziecko:

 • wypowiada się na temat pluszowego misia,
 • zna historię pluszowego misia,
 • interesuje się literaturą dziecięcą,
 • wie, o konieczności szanowania zabawek,
 • aktywnie uczestniczy w zajęciach,
 • wie, że zabawki należy szanować.

Metody:

 • słowna
 • oglądowa
 • aktywizująca

Formy:

 • praca z całą grupą
 • praca zespołowa
 • praca indywidualna

Pomoce:
teksty wierszy i piosenek, hula hoop, pluszowe misie zebrane wcześniej przez dzieci, napis URODZINY PLUSZOWEGO MISIA, płyta CD z nagraniami, kijki z nitką i zagiętym haczykiem, rozcięty niebieski worek na śmieci, cukierki i batoniki, miękki drucik, puzzle o misiach, papierowe kółka różnej wielkości, klej, kartka z bloku, ciasteczka Misie.

Przebieg spotkania

Grupa: 5 latki

1. Powitanie uczestników spotkania – dzieci i ich ukochanych misiów. Nauczycielka wyjaśnia, że 25 listopada jest obchodzony światowy Dzień Pluszowego Misia – wszystkie misie i te małe i te duże mają swoje święto.
2. Dzieci krótko przedstawiają swoich przyjaciół – ulubione maskotki. Nauczycielka trzyma w rękach misia i wita się z wszystkimi wierszykiem Jana Brzechwy:
Proszę Państwa, oto miś. Miś jest bardzo grzeczny dziś. Chętnie Państwu łapę poda. Nie chce podać? A to szkoda!
3. Opowiadanie nauczycielki „ Historia pluszowego misia”
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
W 2002 w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

 1. Rymowanka „Jestem mały misio”
  Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Mówi rymowankę lub śpiewa ją na znaną melodię Mam chusteczkę haftowaną wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbują mówić (śpiewać) razem z nim. Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę) druga łapka, (pokazują drugą rękę) jestem mały misio. (wskazują ręką na siebie) Trzecia łapka, (wystawiają jedną nogę) czwarta łapka, (wystawiają drugą nogę) a to moje pysio. (wskazują ręką na swoją uśmiechniętą buzię) Zjadam miodek, (gest wkładania jedzenia do buzi) lubię miodek, mam już pełny brzuszek. (wykonują okrężne ruchy ręką na brzuchu) Teraz sobie smacznie zasnę, (układają głowę na rękach) bo odpocząć muszę.
  5.Zabawa „Ciepło – Zimno” – szukamy misia. Jedno dziecko wychodzi z sali, a reszta chowa jego maskotkę. Dziecko ma za zadanie odszukać własnego misia.
 2. Zabawa „Spacer misiów”
  Nauczyciel rozkłada na podłodze koła hula-hoop.
  Zaprasza dzieci–misie do domków (obręczy). Następnie mówi, że misie są głodne i idą na spacer szukać miodu. Gra wolno na talerzach. Dzieci chodzą na czworakach, opierają dłonie i stopy na podłodze, patrzą przed siebie. Na przerwę w muzyce misie wracają do swoich domków i zasypiają. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 3. Misiowa muzyka relaksacyjna
  Dzieci–misie zasypiają. (Mogą mruczeć przez sen). Nauczyciel ściszonym głosem mówi: Misie leżą na plecach. Misie leżą na brzuchu. Misie kładą łapki pod głowę. Misie wstają, przeciągają się, ziewają itp. Dzieci ilustrują ruchem słowa nauczyciela
 4. Opowiastka ruchowa „Leśne misie”
  Nauczyciel opowiada historyjkę, a dzieci-misie ilustrują ją za pomocą ruchu. Małe misie cichutko spały w swoich legowiskach (dzieci skulone leżą na dywanie i udają, że śpią). Nagle obudziło je brzęczenie pszczoły – najpierw ciche, a potem coraz głośniejsze. Misie łapką odganiały pszczołę (dzieci machają rękami, jakby odganiały pszczołę), ale ona nie odlatywała. Rozbudzone ze snu postanowiły poszukać czegoś do jedzenia (dzieci wstają i spacerują po sali). Wdrapały się na drzewo (dzieci wykonują ruchy, jakby wchodziły po drabinie). Zajrzały do dziupli i łapkami zaczęły wyjmować znajdujący się w niej miód (dzieci udają, że jedzą pyszny, słodki miód). Potem zeszły z drzewa (dzieci wykonują ruchy, jakby schodziły z drabiny). Najedzone położyły się wygodnie na zielonej polanie (dzieci kładą się wygodnie na dywanie).
  9. Zabawa „Łowimy małe co nieco” .

Przygotowujemy:

 • Wędki (kijki z nitką i zagiętym haczykiem);
 • Wodę – rozcięty niebieski worek na śmieci marszczymy na podłodze;
 • Małe „co nieco” (cukierki i batoniki okręcamy miękkim drucikiem i robimy pętelkę). Zadaniem dzieci jest złapanie na wędkę słodkiej niespodzianki (które słodycze dziecko „złowi” bierze dla siebie).
 • Układanie puzzli w zespołach. Grupę dzieci dzielimy na kilka zespołów. Każdy zespół dostaje takie same puzzle (lub pocięte kolorowe obrazki z pluszowym misiem). Zwycięży ta drużyna, która pierwsza skończy układanie.
 • Zabawa plastyczna „Układamy misia”
  Dzieci układają misie z papierowych kółek różnej wielkości. Następnie naklejają je na kolorową kartkę z bloku. Doskonalenie sprawności grafomotorycznych.
 • Słodki poczęstunek. Na koniec wszystkie dzieci otrzymują słodki upominek, np. ciasteczka w kształcie misia.
  Opracowała:
  Wioletta Filipowicz
  , źródło: edux.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: