Liczba mnoga – scenariusz zajęć/autyzm

#autyzmipokrewne#ZA#ASD#niepełnosprawnośćumysłowalekka#uczeńztrudnościami#innetrudnościwnauce

Cele:

  1. Rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem poprawnym gramatycznie.
  2. Wykształcenie świadomości pojęcia ilości.

Przebieg

„Uczniowi przedstawia się wybór przedmiotów występujących pojedynczo i po kilka, które ma właściwie rozpoznać, dopasowując odpowiednią formę rzeczownika w liczbie pojedynczej lub mnogiej.

Podpowiedzi

Stosuj podpowiedź manualną/fizyczną, zademonstruj zadanie, wykorzystuj podpowiedzi słowne, wskazywanie, lub podpowiedzi wewnątrz bodźca. Stopniowo wycofuj podpowiedzi, aż uczeń będzie wykonywał całe polecenie samodzielnie.

Kryteria wstępne

Pomyślne ukończenie programu z zakresu pojęć „dużo/e i mało/e”, oraz „więcej i mniej”.

Opanowanie umiejętności:

Uczeń 9 na 10 razy odpowiada prawidłowo bez dodatkowej pomocy, przy dwóch propozycjach do wyboru i 8 na 10 razy przy trzech lub większej liczbie propozycji do wyboru. Taki sam wynik powinien osiągnąć jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem.

Faza 1: Rozróżnianie receptywne

Pokaż uczniowi przedmioty ułożone w dwóch zbiorach (np. klocki). W jednym zbiorze powinien znaleźć się jeden klocek, a w drugim dwa lub więcej. Poproś ucznia aby „dotknął klocka”, a następnie żeby „dotknął klocków”. To zadanie powinno zostać wykonane z wykorzystaniem różnych trójwymiarowych przedmiotów, jak również ilustracji.

Faza 2: Nazywanie ekspresywne (mowa czynna)

Pokaż uczniowi zbiór, w którym znajduje się jeden, lub więcej przedmiotów (np. samochodów). Spytaj „Co to jest?” Powinien odpowiedzieć „samochód”, lub „samochody”.

Faza 3: Właściwe formy czasownika w mowie czynnej

Pokaż uczniowi zdjęcia przedstawiające jakąś czynność i zadaj pytanie, które wymusi odpowiedź wymagająca użycia czasownika w odpowiedniej formie. W pytaniu zawrzyj odpowiedni rzeczownik.

  • Co tata je na śniadanie?
  • Co robią chłopcy?
  • Gdzie mieszkają dzieci?

Faza 4: Poszerzanie znajomości gramatyki

Gdy uczeń przyswoi podstawową koncepcję liczby pojedynczej i mnogiej, naucz go mówić pełnymi zdaniami z wykorzystaniem różnych wzorów.

  • Co to jest? To jest samochód.
  • Co to jest? To są samochody.
  • Co widzisz? Widzę samochód.
  • Co widzisz? Widzę samochody.

Faza 5: Naucz dopasowania formy czasownika do podmiotu w liczbie pojedynczej lub mnogiej

Pokaż zdjęcia przedstawiające osoby wykonujące czynności i spytaj „Co się dzieje?”

  • Chłopiec pływa.
  • Chłopcy pływają.
  • Mama macha.
  • Mama i tata machają.

Faza 6: Pisanie

Uczeń uzupełnia luki w zdaniach, używając odpowiednio liczby pojedynczej lub mnogiej rzeczowników i czasowników (Leaf, McEachin, 2017).

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: