Rozsypanki wyrazowe są stałym elementem większości programów terapeutyczno- pedagogicznych. Występują często w testach. To również doskonała zabawa dla dzieci z różnymi trudnościami w nauce.

Można połączyć dzieci w grupy lub wykorzystywać rozsypanki w indywidualnych programach.

Cele:

Percepcja wzrokowa:

 • Czytanie, spostrzeganie, kojarzenie, pisanie, łączenie, zapamiętywanie.
 • Pisownia, pisanie ze słuchu.
 • Uwaga/skupienie/uważność.
 • Kreatywność.

Liczba uczniów

 • dowolna.

Wariant I – Imiona

Prowadzący przygotowuje kartki papieru i ołówki. Dzieci notują podane na głos/dyktowane literki. Nauczyciel sprawdza czy literki zostały poprawnie napisane na kartkach przez wszystkich uczestników zabawy. Np. s, a, i, a, K. Nauczyciel podpowiada: Jakie to imię? Napiszcie. (Kasia).

Wariant II – Utwórz dowolne wyrazy

Drugi wariant to gra w której dzieci muszą ułożyć dowolne wyrazy z podanych liter. Mogą to być różne rzeczowniki w pierwszym przypadku, nazwy czynności – czasowniki, przymiotniki i inne części mowy. Nie jest konieczne użycie w utworzonym wyrazie wszystkich liter. Na przykład: d, j, a, m, o, r, c, e, k, a, t, p, u. Można ustalić czas i wybrać zwycięzcę – ucznia, który ułożył najwięcej wyrazów w określonym czasie.

 1. kot
 2. tak
 3. mak
 4. dom
 5. rak
 6. ptak
 7. Marek
 8. do
 9. kup
 10. jak itd.

Wariant III – Pierwsza i ostatnia litera

Nauczyciel podaje pierwszą i ostatnią literę wyrazu. Uczestnicy muszą uzupełnić brakujące litery – korzystając bez ograniczeń z alfabetu. Tylko ilość liter musi się zgadzać. Na przykład d…a (droga), w..a (woda), M…..z (Mateusz), t…..a (tablica), o….k (ołówek), p….k (plecak) itp. Prostsza wersja tego wariantu polega na podawaniu brakujących liter – poziom trudności należy dostosować do możliwości uczniów. Tak np. s……d, podajemy litery: (a, c, ó, m, o, h) – samochód.

Zadanie

Znaleźć w słowniku ortograficznym lub Internecie długi wyraz, jak na przykład RZODKIEWKA, z którego literek będziemy tworzyć/wymyślać swoje wyrazy na kolejnych zajęciach.

r

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s