Reklamy

Mam świadomość, że skupiając się na przetwarzaniu fonologicznym, sprawiam wrażenie, jakbym opowiadał się po którejś stronie w „wielkim sporze”, zwanym też wojną o czytanie, który się od lat toczy w wielu krajach pomiędzy zwolennikami fonetycznego nauczania czytania a fanami podejścia ogólnojęzykowego. Osobiście uważam, że jedna metoda nie wyklucza drugiej, a obie mają swe zalety, przy czym stworzenie odpowiedniej ich kombinacji powinno uwzględniać wiek ucznia i jego indywidualne cechy osobowe. Moje podejście najlepiej podsumowują poniższe słowa od grupy rodaków z Nowej Zelandii:

Pomimo że naturalistyczne, niesformalizowane, ogólnojęzykowe podejście do nauki czytania (w którym analiza słów przeprowadzana jest przypadkowo w odpowiedzi na reakcje dziecka w trakcie czytania tekstu) może być wskazane w przypadku większości dzieci, dzieci zagrożone wymagają raczej podejścia charakteryzującego się większą dyscypliną, bardziej systematycznego, w którym szczególną wagę przywiązuje się do rozwoju umiejętności i strategii fonologicznych ~ David Mitchell, Sprawdzone metody w edukacji specjalnej i włączającej, strategie nauczania poparte badaniami, 2016

Praktyka

Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł

Pakiet przeznaczony jest dla uczniów z zaburzeniami percepcji wzrokowej ze spektrum autyzmu i zaburzeń pokrewnych; zaburzeń uwagi; dysleksji i podobnych trudności w nauce. Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł, zawiera propozycje ćwiczeń przeznaczonych do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych, zabawach terapeutycznych, terapiach zajęciowych itp. Pakiet zawiera mini – wykład oraz:

Ćwiczenia percepcji wzrokowej + materiały:

  1. Stałość spostrzegania: połącz w pary obiekty i grupy/wzory obiektów
  2. Kierunki
  3. Spostrzeganie figury i tła
  4. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
  5. Dostrzeganie różnic / znajdź różnice
  6. Koordynacja wzrokowo – ruchowa: labirynty i inne
  7. Kodowanie
  8. Kodowanie – przykładowy scenariusz zajęć

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s